Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prezydent
17.02.2012 12:05

Putin obiecuje prawie 127 miliardów

Jest faworytem w wyborach, więc może składać wiele obietnic.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Monika Flueckiger/World Economic Forum/CC/Flickr)

Koszt przedwyborczych obietnic premiera Rosji Władimira Putina, faworyta marcowych wyborów prezydenckich, to minimum 5,1 biliona rubli (127 mld euro) w ciągu sześciu lat. Na co przeznaczy te pieniądze?

Centrum badań makroekonomicznych Sbierbanku przeanalizowało artykuł Putina na łamach _ Komsomolskiej Prawdy _ na temat polityki społecznej i obliczyło, ile będzie kosztować budżet realizacja obietnic premiera, który 4 marca będzie się ubiegać o trzecią kadencję na Kremlu, lecz, jak pisze AFP, napotyka bezprecedensowe protesty.

Za najdroższą obietnicę uznano podniesienie wynagrodzeń dla nauczycieli, wykładowców wyższych uczelni i lekarzy, na co w ciągu sześciu lat (2012-2018) będzie trzeba wydać z budżetu równowartość 89 mld euro.

Wartość pozostałych obietnic, np. rozszerzenie systemu dodatkowego kształcenia czy obniżenie spożycia alkoholu, jest niewiadoma, toteż, jak mówią autorzy obliczeń, nic dziwnego, że w artykule nie podano żadnych liczb.

Zdaniem autorów analizy nowe wydatki mogą naruszyć równowagę budżetową. Analitycy oceniają, że przy średniej cenie ropy naftowej 95 dolarów za baryłkę w latach 2012-2014 deficyt budżetowy wyniesie od 0,5 do 1,5 procent PKB. Jeśli jednak cena ropy będzie wyższa, jak np. w roku 2011 (109 dolarów za baryłkę), to po raz kolejny Rosja odnotuje nadwyżkę budżetową (tzw. proficyt). Wzrost wydatków o 1 procent PKB rocznie w najlepszym wypadku zmieni proficyt na deficyt - uważają.

Pozostałe obietnice premiera z innych jego artykułów mogą zwiększyć deficyt budżetowy do 3 procent PKB - policzyła ekonomistka Julia Ceplajewa z BNP Paribas. To, jak mówi, oznacza albo wzrost państwowego długu publicznego albo wzrost podatków.

_ - Doświadczenie pokazuje, że aby pozostawać popularnym w naszym kraju, należy stale mieć na uwadze wysoki wzrost gospodarczy i stale zwiększać wydatki _ - uważa ekonomistka cytowana przez dziennik _ Wiedomosti _.

Czytaj więcej o Putinie
Wódka z Kremla od Miedwiediewa i Putina Rosyjski rząd stworzył własną markę luksusowej wódki, którą serwuje na oficjalnych spotkaniach z udziałem najważniejszych polityków świata.
Aresztowali Putina?! Zobacz film Film umieszczony na koncie YouTube należącym do wydawnictwa filmów wideo Lancelot jest reklamą filmu dokumentalnego, który powstał na podstawie książki Wysadzić Rosję.
Krzyczeli. Teraz pójdą za to do więzienia Wybory w Rosji odbędą się 4 marca i różnych regionach kraju, coraz więcej ludzi wychodzi na ulice.
Tagi: prezydent, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz