Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Putin proponuje Unii wspólne wsparcie Ukrainy

0
Podziel się:

Miałby powstać fundusz, który pomoże sfinansować Ukrainie zakup rosyjskiego gazu.

Putin proponuje Unii wspólne wsparcie Ukrainy
(PAP/EPA)

Premier Rosji Władimir Putin zaproponował Unii Europejskiej, aby sfinansować zakupy rosyjskiego gazu przez Ukrainę i uniknąć nowego kryzysu gazowego - poinformował rosyjski wicepremier Igor Sieczin.

Putin zwrócił się do Brukseli z propozycją przedyskutowania możliwości _ utworzenia międzynarodowego funduszu, w który byłyby włączone europejskie instytucje finansowe _ - powiedział Sieczin w rosyjskiej telewizji.

- _ Jeśli nasza propozycja zostanie zaakceptowana i jeśli Europa będzie zainteresowana przyznaniem Ukrainie kredytów, wtedy Rosja zbada możliwość udziału w tym funduszu _ - dodał.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso obiecał w piątek w rozmowie telefonicznej Putinowi, że problem płatności za gaz między Rosją a Ukrainą zostanie poruszony na czerwcowym szczycie UE.

Raporty Money.pl
*W ciągu najbliższych pięciu lat skazani jesteśmy na rosyjski gaz * Gazowe uniezależnienie się od Rosji będzie nas kosztowało co najmniej 3,5 mld złotych
*Gazowe uniezależnienie się od Rosji będzie nas kosztowało co najmniej 3,5 mld złotych * Mamy blisko 140 mld metrów sześciennych gazu ziemnego w 263 złożach.

Od kilku dni Rosja straszy wizją nowego konfliktu gazowego z Ukrainą. W czasie poprzedniego, na początku roku, na skutek konfliktu o ceny rosyjskiego gazu dla Ukrainy i o wysokości opłat, które Kijów pobiera za tranzyt rosyjskiego surowca do Europy, Moskwa wstrzymała dostawy dla Ukrainy, a potem dla odbiorców w kilku państwach Europy.

Zdaniem Rosji ukraińska kompania paliwowa Naftohaz nie ma obecnie środków na zakup od Rosji gazu, by napełnić nim zbiorniki z myślą o zimie.

Prócz dostaw na bieżące potrzeby Ukraina, która sprowadza gaz z Rosji, powinna kupić i wtłoczyć do podziemnych zbiorników około 21 mld metrów sześciennych gazu za ok. 4,8 mld dolarów. Władze w Kijowie zwróciły się do Rosji o kredyt m.in. na ten cel, ale Moskwa odmówiła.

Zimą, kiedy jest duże bieżące zużycie gazu, surowiec ze zbiorników umożliwia Ukrainie zaspokajać nagłe potrzeby i utrzymywać odpowiednie ciśnienie w gazociągach tranzytowych biegnących do państw UE.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)