Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Putin zdecydował - dostawy gazu zostaną wznowione

0
Podziel się:

Gaz popłynie przez Ukrainę do Europy w ciągu trzech dni od odkręcenia kurków przez Rosjan.

Putin zdecydował - dostawy gazu zostaną wznowione
(PAP/EPA)

ostatnia aktualizacja: 12:55

Premier Rosji Władimir Putin potwierdził w rozmowie z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso porozumienie o rozmieszczeniu obserwatorów, którzy mający monitorować przepływ rosyjskiego gazu przez Ukrainę do Europy.

_ - Putin obiecał, że jak tylko obserwatorzy dotrą na granicę Ukrainy z Unią Europejską oraz Ukrainy z Rosją, dostawy gazu dla UE będą wznowione _ - powiedziała rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen.

W misji obserwatorów mają wziąć udział przedstawiciele zarówno rosyjskiego Gazpromu jak i ukraińskiego Naftohazu.

Według Komisji Europejskiej wznowienie dostaw rosyjskiego gazu przez Ukrainę do Europy może zająć co najmniej trzy dni od chwili, gdy Rosja zdecyduje się na odkręcenie kurków.

Dzisiaj ukraiński Naftohaz wyraził zgodę na monitorowanie przepływu gazu przez Rosjan. Natomiast Gazprom dopuści międzynarodowych obserwatorów do swoich stacji pomiarowych na granicy z Ukrainą.

Wcześniej Komisja Europejska potwierdziła, że jest porozumienie w sprawie wysłania unijnych ekspertów na Ukrainę, którzy będą monitorować przesył rosyjskiego gazu do krajów Wspólnoty.

O porozumieniu wczoraj poinformowały Czechy, kierujące pracami Unii Europejskiej. W oświadczeniu dla mediów Bruksela stwierdza, że szczegóły misji monitorującej zostały uzgodnione. _ Najważniejsze, by dostawy gazu zostały wznowione już bez opóźnień _ - napisano w komunikacie.

Rzecznik Komisji Ferran Tarradellas powiedział, że w ciągu powinniśmy się dowiedzieć kiedy dokładnie obserwatorzy zostaną wysłani na Ukrainę.

Jest to wynik rozmowy telefonicznej premiera Czech Mirka Topolanka z premierem Rosji Władimirem Putinem (na zdjęciu). Wcześniej rozmieszczenie obserwatorów zostało uzgodnione ze stroną ukraińską.

_ - Czeski premier i rosyjski uzgodnili warunki rozmieszczenia komisji monitorującej we wszystkich miejscach istotnych z punktu widzenia przepływu gazu. Takie rozmieszczenie powinno doprowadzić do wznowienia dostaw rosyjskiego gazu do krajów członkowskich UE _ - głosi komunikat.

Raport Money.pl
*Co będzie, gdy wprowadzą 10. stopień zasilania? * Biorąc pod uwagę przychody firm w ostatnich latach, wstrzymanie produkcji na jeden dzień w Orlenie mogłoby przynieść straty w wysokości około 5 mln złotych. W Puławach spowodowałoby straty w wysokości ok. 2,5 miliona złotych. Ucierpiałaby cała gospodarka. zobacz raport Money.pl

Źródła w czeskim przewodnictwie zastrzegły, że chodzi o _ wstępne porozumienie _, zaś o sukcesie będzie można mówić, kiedy wznowione zostaną dostawy gazu do UE.

Sprawa rozmieszczenia obserwatorów jest kluczowa dla dostaw rosyjskiego gazu do UE - od tego bowiem Rosja uzależnia ich wznowienie. Fiaskiem zakończyły się całodniowe rozmowy w Brukseli w tej sprawie czeskiego ministra ds. przemysłu Martina Rzimana i unijnego komisarza ds. energii Andrisa Piebalgsa z przedstawicielami ukraińskiego Naftohazu i rosyjskiego Gazpromu.

Berlusconi: Niedługo rosyjski gaz popłynie do Europy

Również premier Włoch Silvio Berlusconi odbył rozmowę telefoniczną z szefem rosyjskiego rządu Władimirem Putinem, w trakcie której usłyszał, iż w najbliższym czasie należy spodziewać się wznowienia dostaw gazu z Rosji do Europy.

_ - Jesteśmy zadowoleni, że sytuacja zmierza ku rozwiązaniu - oświadczył włoski premier. - Ukraina zgodziła się na przybycie europejskich obserwatorów, co umożliwi wznowienie dostaw gazu do Europy _.

Berlusconi zapytany o to, kiedy może to nastąpić, odparł: _ Natychmiast, myślę, że już jutro obserwatorzy będą na miejscu _.

ZOBACZ TAKŻE:

Włoski premier podkreślił, że Ukraina ma dług wobec Rosji. _ Ale oni nie mają czym zapłacić _ - dodał.

_ - Można by pomyśleć o europejskiej pożyczce ; sprawę tę możemy omówić w czasie najbliższych kontaktów z europejskimi kolegami _ - powiedział Berlusconi dziennikarzom w Rzymie.

Czy polska powinna starać się o droższe, ale zarazem pewniejsze źródła dostaw gazu niż z rosji?

PODYSKUTUJ O TYM NA FORUM.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)