Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rada Europy krytykuje ataki na Trybunał Konstytucyjny

0
Podziel się

- Nie można usprawiedliwić ingerencji w niezawisłość Trybunału - stwierdził przewodniczący Gianni Buquicchio.

Rada Europy krytykuje ataki na Trybunał Konstytucyjny
(EPA/PAP)
bCYNyxKd

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, skrytykowała wczoraj podejmowane przez rumuński rząd próby _ wywarcia presji _ na Trybunał Konstytucyjny i ataki na jego niezawisłość.

- _ Trybunał Konstytucyjny, który traktuje poważnie swą rolę, od czasu do czasu podejmuje decyzje niezadowalające dla większości _ - ocenił w komunikacie przewodniczący Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo (Komisji Weneckiej) Gianni Buquicchio.

Dodał, że _ w żadnym wypadku _ nie można usprawiedliwić ingerencji w niezawisłość Trybunału. Buquicchio podkreślił, że niezawisłość i nieusuwalność sędziów Trybunału są gwarantowane przez artykuł 145. rumuńskiej konstytucji.

Wezwał następnie Rumunię, która jest członkiem Komisji Weneckiej, do respektowania ustawy zasadniczej i międzynarodowych standardów.

bCYNyxKf

Centrolewicowy rząd Rumunii podjął w środę decyzję o ograniczeniu kompetencji Trybunału Konstytucyjnego, wbrew wcześniejszym zapewnieniom premiera Victora Ponty. Po przyjęciu w trybie pilnym rządowego rozporządzenia Trybunał Konstytucyjny nie będzie już mógł wydawać ocen w sprawie decyzji parlamentu. Ta modyfikacja pozbawia prezydenta Traiana Basescu możliwości podważania decyzji deputowanych.

Dzień wcześniej Trybunał Konstytucyjny oświadczył, że jest ofiarą bezprecedensowych ataków ze strony rumuńskiego rządu.

Także Komisja Europejska z zaniepokojeniem przyjęła w środę rozwój sytuacji w Rumunii. KE może reagować w dwóch przypadkach: jeśli zagrożone jest stosowanie unijnego prawa albo np. gdy poprzez wymianę całego składu sędziowskiego zagrożona jest niezawisłość wymiaru sprawiedliwości.

Spór wokół Trybunału wpisuje się w trwającą od miesięcy w Rumunii walkę między obozem prezydenckim i sprzyjającym premierowi parlamentem, w którym większość ma centrolewicowa koalicja Unia Społeczno-Liberalna (USL). Obserwatorzy podkreślają, że walka ta uniemożliwia podejmowanie ważnych decyzji i opóźnia istotne reformy, których od Rumunii wymaga Międzynarodowy Fundusz Walutowy w zamian za pomoc finansową.

bCYNyxKG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)