Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Reding krytykuje Niemcy za postulat zmiany unijnych traktatów

0
Podziel się

Propozycje niemieckiego rządu unijna komisarz nazwała mrzonkami.

Reding krytykuje Niemcy za postulat zmiany unijnych traktatów
(ec.europa.eu)
bEiKsPcl

Komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding skrytykowała niemiecki rząd za żądanie zmian w traktatach unijnych. - _ Mrzonki o nowych traktatach wydają mi się absolutnie nieodpowiedzialne _ - powiedziała Reding dziennikowi _ Die Welt _.

Na rozpoczynającym się w czwartek szczycie UE w Brukseli kanclerz Niemiec Angela Merkel zamierza walczyć o decyzję w sprawie wprowadzenia takich zmian w traktatach UE, które ustanowiłyby trwały mechanizm stabilizacyjny, pozwalający wesprzeć państwa w kryzysie zadłużenia.

Zdaniem unijnej komisarz Niemcy i popierająca stanowisko Berlina Francja powinny wreszcie zrozumieć, że _ potrzebowaliśmy dziesięciu lat, aby przyjąć Traktat z Lizbony _. Reding uważa, że traktat w obecnej postaci jest wystarczający, by w razie konieczności Unia mogła udzielić pomocy państwom w kryzysie zadłużenia.

bEiKsPcn

Reding ostro skrytykowała też porozumienie w sprawie reformy zasad dyscypliny budżetowej w UE, zawarte w zeszłym tygodniu między kanclerz Angelą Merkel i prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym na spotkaniu w Deauville. Merkel odstąpiła od postulatu, by sankcje dla niesubordynowanych członków strefy euro były nakładane automatycznie, bez zgody Rady UE. W zamian Francja poparła niemieckie żądania w sprawie zmian traktatowych.

- _ W 2004 i 2005 roku to właśnie te dwa państwa członkowskie nie dotrzymały reguł Paktu Stabilności i Wzrostu. A teraz te same państwa chcą osłabić te reguły. Czy niczego się nie nauczyły? Nie zrozumiały, że stabilność ratuje nas wszystkich, a niestabilność nas zgubi? _ - powiedziała Reding.

Jak dodała, _ decyzje europejskie nie są podejmowane w Deauville i tylko przez dwa państwa _.

Berlin chce, by do 2013 r. - kiedy wygaśnie obecny, ustanowiony _ ad hoc _ mechanizm dla ratowania pogrążonych w zadłużeniu krajów strefy euro - ustanowiono nowy stały mechanizm stabilizacyjny, zakotwiczony w traktacie. Zdaniem niemieckiego rządu mechanizm ten powinien pozwolić na pociągnięcie do odpowiedzialności finansowej także prywatnych wierzycieli.

bEiKsPct

Drugim postulatem Niemiec jest zaostrzenie sankcji za naruszanie dyscypliny budżetowej. W ostateczności państwu, notorycznie łamiącemu zasady Paktu Stabilności i Wzrostu, groziłoby zawieszenie prawa głosu w Radzie UE.

Od porozumienia w sprawie zmian traktatowych Berlin uzależnia swoje poparcie dla opracowanych przez tzw. grupę task force pod przewodnictwem Hermana Van Rompuya nowych ram wzmocnienia dyscypliny budżetowej i zarządzania gospodarczego w UE. - _ Dla nas jest to jeden pakiet. Albo zgadzamy się w obu sprawach (reformy zasad dyscypliny budżetowej i zmiany w traktatach ) albo w żadnej _ - powiedział wysoki przedstawiciel Urzędu Kanclerskiego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t97971.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/merkel;ostrzej;za;naruszanie;dyscypliny;budzetowej,216,0,699608.html) Merkel: Ostrzej za naruszanie dyscypliny budżetowej Za łamanie unijnych traktatów - zawieszenie głosu w Radzie UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t97303.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/barroso;niemiecka;propozycja;reformy;jest;naiwna,174,0,624558.html) Barroso: Niemiecka propozycja reformy jest naiwna Nie można wprowadzić sankcji wobec zadłużonych krajów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t40477.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/unia;zadecyduje;o;dyscyplinie;budzetowej,219,0,698587.html) Unia zadecyduje o dyscyplinie budżetowej Niemcy i Francja chcą, by kraj, który nie utrzymuje dyscypliny budżetu, tracił głos.
bEiKsPcO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)