Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Referendum na Łotwie. Poprawki w konstytucji nie przejdą?

0
Podziel się

Według najnowszych danych Centralnej Komisji Wyborczej w budzącym wiele emocji referendum wzięło udział 69,23 proc. uprawnionych.

Referendum na Łotwie. Poprawki w konstytucji nie przejdą?
(VladimirCetinski/iStockphotot)
bDALUDtx

Na Łotwie zakończyło się w sobotę o godz. 21 ogólnokrajowe referendum w sprawie uznania języka rosyjskiego za drugi język państwowy. Sondaże wskazywały, że poprawki do konstytucji w tej kwestii nie zostaną przyjęte.

Według najnowszych danych Centralnej Komisji Wyborczej w budzącym wiele emocji referendum wzięło udział 69,23 proc. uprawnionych. Przed niektórymi lokalami wyborczymi zbierały się kolejki chcących wziąć udział w plebiscycie.

Głosujący mieli przyjąć lub odrzucić poprawki do konstytucji Łotwy mówiące, że język rosyjski jest drugim językiem państwowym i o tym, że łotewski i rosyjski są językami roboczymi samorządów. Około jednej trzeciej mieszkańców liczącego nieco ponad 2 miliony ludzi kraju uważa rosyjski za swój język ojczysty.

bDALUDtz

Wstępne rezultaty oczekiwane są o godz. 23.30 (godz. 22.30 czasu w Polsce). Do rana w niedzielę planuje się zakończenie obliczania głosów we wszystkich okręgach. CKW podała, że głosowanie przebiegło spokojnie, bez poważnych incydentów. Na terytorium Łotwy czynnych było 950 lokali wyborczych, a za granicą - 85.

Referendum rozpisano, gdy stowarzyszenie "O Język Ojczysty", zrzeszające mieszkających na Łotwie Rosjan, zebrało na rzecz tych postulatów wystarczającą liczbę podpisów: 187 tysięcy, czyli ponad 12 proc. osób uprawnionych do głosowania. Zgłoszenie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej wymaga co najmniej 10 procent.

Choć sondaże opinii publicznej wskazują, że poprawki nie będą przyjęte, a w sukces referendum wątpią nawet jego inicjatorzy, to głosowanie budzi znaczne emocje, a w jego sprawie wypowiedzieli się wszyscy czołowi politycy.

Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy języka rosyjskiego jako państwowego przyznają, że na Łotwie istnieje realna dwujęzyczność. Obie strony oceniają też, że fakt, iż doszło do referendum, świadczy o błędach w polityce wobec mniejszości rosyjskojęzycznej w niepodległej Łotwie. Po rozpadzie ZSRR Łotwa przyjęła ustawę o obywatelstwie, na mocy której obywatelami zostawały osoby posiadające obywatelstwo do okupacji radzieckiej (1940 r.) bądź ich dzieci.

bDALUDtF

Wówczas niemal jedna trzecia mieszkańców - emigrantów z czasów ZSRR, którzy przybyli na Łotwę po 1944 roku - nie dostała obywatelstwa. Proces otrzymania obywatelstwa, czyli naturalizacji, wymaga zdania egzaminu z języka państwowego. Obecnie około 40 proc. mniejszości rosyjskojęzycznej (kilkanaście procent ogółu mieszkańców) nie ma łotewskiego obywatelstwa, nie ma więc np. prawa wyborczego.

Czytaj więcej wiadomości z Łotwy w Money.pl
Tam rząd posłuchał ludzi. Zawieszają... Podobnie jak 21 innych państw UE, w styczniu Łotwa podpisała umowę ACTA. Później nasiliły się sprzeciwy.
Rosyjski językiem państwowym. Oni tego chcą Obecnie jedynym językiem państwowym jest łotewski. Rosyjski ma status języka oficjalnego.
Wybory na Łotwie, a wygrywa Putin Popierane przez premiera Rosji Centrum Zgody zdobyło najwięcej głosów w przedterminowych wyborach parlamentarnych.
bDALUDua
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)