Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma emerytalna rozbije koalicję? Dziś decyzja Platformy

0
Podziel się:

Palikot to oszust. SLD jest za słabe. Najlepsze będą wcześniejsze wybory - mówi jeden z członków zarządu PO.

Reforma emerytalna rozbije koalicję? Dziś decyzja Platformy
(Reporter)

[aktualizacja: 15:27]

*Czy to ostatnie dni politycznego małżeństwa Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego? Niespodziewanie ostry opór Waldemara Pawlaka sprawił, że losy koalicji wiszą na włosku. _ To polityczny teatrzyk _ - oskarża opozycja. A politycy PO mówią o wcześniejszych wyborach. *

Platforma Obywatelska zastanawia się co zrobić z reformą emerytur. Na zmiany forsowane przez premiera Tuska nie ma zgody koalicyjnego PSL. O godz. 14 rozpoczęło się kryzysowe posiedzenie zarządu PO.

Po zakończeniu posiedzenia zarządu PO ma odbyć się konferencja prasowa szefa PSL, wicepremiera Waldemara Pawlaka. Rzecznik ludowców Krzysztof Kosiński zastrzegł, że konferencja Pawlaka odbędzie się, jeśli po zakończeniu posiedzenia zarządu PO zostanie przedstawione oficjalne stanowisko tej partii w sprawie budowania porozumienia wokół reformy emerytalnej.

PO nie wyklucza, że dla poparcia zmian w emeryturach będzie szukać większości sejmowej bez Polskiego Stronnictwa Ludowego. Rafał Grupiński uważa, że to ludowcy powinni ustąpić choć zaznacza, że - jego zdaniem - koalicja zagrożona nie jest.

Z kolei Andrzej Biernat, szef łódzkiej PO powiedział, że jeśli PSL nie poprze propozycji Platformy, jedynym wyjściem będą wcześniejsze wybory- _ Nie wyobrażam sobie koalicji z innym partnerem. Bo Janusz Palikot jest niewiarygodny. To jest polityczny oszust. SLD jest za słabe. Dlatego najlepszym wyjściem będą wcześniejsze wybory _- mówi i dodaje, że zaufać Palikotowi, to tak jakby zaufać w klatce kobrze.

Jakie scenariusze są realne? Posłuchaj relacji Polskiego Radia:

Przewodniczący klubu PSL Jan Bury nie chce komentować, czy możliwe jest porozumienie PO z Ruchem Palikota. Powiedział, że ludowcy czekają na dalsze rozmowy ws. reformy emerytalnej.

_ - Mamy nadzieję, że dojdzie do porozumienia na serio, że to nie będzie tylko kwestia politycznego podejścia, ale popatrzenie na to od strony bardzo konkretnej i praktycznej. Tak, żebyśmy budowali stabilne, bezpieczne podstawy funkcjonowania kraju i dobrą perspektywę dla całego społeczeństwa _ - mówi Waldemar Pawlak.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/76/m201804.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/reforma;emerytalna;rozbije;koalicje,216,0,1050328.html) *PSL ma nadzieję * Polskie Stronnictwo Ludowe liczy na zmianę decyzji premiera Tuska.

W porozumienie wierzy też PSL-owski minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.. - _ Jesteśmy po formalnych konsultacjach społecznych w sprawie podniesienia wieku emerytalnego. Proces legislacyjny trwa. Myślę, że jutrzejsze posiedzenie prezydium Komisji Trójstronnej powinno się odbyć, weźmie w nim udział pan premier. Jest jeszcze czas na znalezienie wspólnych rozwiązań w sprawie podniesienia wieku emerytalnego. W tej chwili stanowiska są twarde, ale mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia _ - powiedział.

_ - Bardzo ważne będzie dzisiejsze posiedzenie zarządu PO, zgłosiliśmy swoje postulaty, dzisiaj odniesie się do nich PO. Jest ważne pewne doprecyzowanie np., jeśli chodzi o emerytury częściowe _ - dodał.

Nieoficjalnie mówi się o tym, że Janusz Palikot mimo anginy jest umówiony na rozmowęw sprawie emerytur z premierem Donaldem Tuskiem. Ale w tej sprawie pojawiają się sprzeczne informacje.

Szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak uważa, że spory koalicyjne są tylko politycznym teatrem i pokazówką. Jego zdaniem to element m.in. walki o władzę w PSL między Pawlakiem, a ministrem rolnictwa Markiem Sawickim.

Czego chce PSL?

Pawlak powiedział, że wczoraj ze strony PSL padły dwie propozycje dotyczące reformy emerytalnej.

Jak podkreślił, pierwszy wariant odnosił się do wydłużenia wieku emerytalnego o dwa lata, czyli dla mężczyzn z 65. do 67. roku życia, a dla kobiet z 60. do 62. _ - Damy radę to znieść _ - ocenił Pawlak. Według wicepremiera politycznie jest to bardzo proste rozwiązanie, bo rozładowuje wszystkie dyskusje o referendum.

_ - Ze strony Platformy była odpowiedź, że jest to nie do przyjęcia _ - powiedział Pawlak. Dodał, że PSL jako alternatywę przedstawił propozycję, żeby podnieść wiek emerytalny do 67. roku życia, ale jeśli dana osoba zgromadziła odpowiedni kapitał, to powinna mieć swobodę wyboru, kiedy przechodzi na emeryturę._ - Powinno być też wyrównanie szans dla tych, którzy zaangażowali się w budowanie liczebności następnych pokoleń _ - relacjonował.

_ - W czasie dyskusji pojawiła się też taka opinia, że dla państwa najtańsza jest rodzina bez dzieci. Finansowo to się zgadza, tylko że jest to perspektywa jednego pokolenia _ - podkreślił Pawlak.

Czytaj więcej o koalicyjnych zgrzytach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)