Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rekordowe oszustwo. Wyłudził ponad 400 tys. euro

0
Podziel się:

Zjawisko to osiągnęło niepokojące rozmiary.

Rekordowe oszustwo. Wyłudził ponad 400 tys. euro
(abalcazar/iStockphoto)

Przez 23 lata udawał niewidomego. Teraz musi oddać 400 tysięcy euro, które pobrał w ramach renty.

65-letni fałszywy niewidomy przyłapany został przy Gwardię Finansową w Rzymie, która nagrała go, jak chodzi po ulicy machając z dezynwolturą laską inwalidzką, bez najmniejszej trudności robi zakupy i przechodzi na pasach. Okazało się, że mężczyzna prowadził normalne życie. Sam odbierał również rentę na poczcie - ponad tysiąc euro miesięcznie.

Tak było od 1989 roku, od kiedy - jak przypuszcza policja skarbowa - mając wspólników wśród lekarzy załatwiał niezbędne zaświadczenia o częściowej, a potem o całkowitej ślepocie, na podstawie których otrzymywał rentę. Od 2003 roku dostawał także dodatek dla osoby opiekującej się nim jako niewidomym. Mieszkając z żoną, żadnej opieki nie potrzebował.

Gwardia Finansowa postawiła rzymianinowi zarzuty oszustwa i wyłudzenia pieniędzy ze skarbu państwa, a także wszczęła postępowanie wobec wszystkich lekarzy, którzy wystawili fałszywe zaświadczenia i opiekowali się rzekomym niewidomym.

Na przypadki podobnych oszustw i wyłudzania rent inwalidzkich włoski wymiar sprawiedliwości natrafia nieustannie, przyznając, że zjawisko to osiągnęło niepokojące rozmiary.

Dzięki drobiazgowym kontrolom przyłapano fałszywych inwalidów w chwili, gdy prowadzili samochody albo motocykle. Zaledwie kilka dni wcześniej niedaleko Turynu zatrzymano rzekomą inwalidkę, która od 8 lat pobierała rentę jako osoba całkowicie niewidząca. Zatrzymana została przed wystawą sklepową, której uważnie się przyglądała. Wysokość wyłudzonych przez nią rent przekroczyła 235 tysięcy euro.

Czytaj więcej o oszustwach w Money.pl
Raport Interaktywnie.com: Bezpieczeństwo w internecie Co czwarty polski internauta nie chroni swojego komputera. Nic zatem dziwnego, że na mapie cyberprzestępczości jesteśmy wyraźnie powyżej światowej średniej. Działania internetowych oszustów, złodziei i wandali kosztowały nas tylko w ubiegłym roku 13 miliardów złotych. Ten rok może być jeszcze gorszy.
Mogą stracić swoje domy. Przez dewelopera Prokurator oskarża szefów firmy Leopard o oszustwa na kwotę 55 milionów złotych i działanie na szkodę firmy.
Słynny portugalski oszust wygrał w totka i... Podszywał się pod znanych ludzi, nawet pod prezydenta kraju, a kiedy wygrał 55 tys. nie wrócił do więzienia.
Atak na użytkowników Allegro. E-maile od oszustów Sfałszowana wiadomość e-mail docierająca do internautów zawiera informacje o wygranej i prośbę o wysłanie mailem numeru telefonu. Atak został przygotowany bardzo prymitywnie i łatwo rozpoznać, że wiadomość jest sfałszowana.
Sprzedawał fałszywe bilety na beatyfikację Oszust rozprowadzał bilety na uroczystość przez stronę internetową zarejestrowana w USA. Ujęła go włoska policja koło Rzymu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)