Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rekordowy ubytek ozonu nad Arktyką

0
Podziel się

W artykule opublikowanym w ostatnim numerze czasopisma Nature, naukowcy informują, że znów mamy do czynienia z dziurą ozonową.

Rekordowy ubytek ozonu nad Arktyką
(UPI Photo/eyevine/EAST NEWS)
bDKdaMbp

W tym roku ubytki w warstwie atmosferycznego ozonu nad Arktyką są tak duże, że można już mówić o _ dziurze ozonowej _, podobnej do tej nad Antarktydą - alarmują naukowcy.

W artykule opublikowanym w ostatnim numerze czasopisma _ Nature _, naukowcy poinformowali, że na wysokości około 20 km nad Arktyką zawartość ozonu spadła o 80 proc. Przypuszczają oni, że zostało to spowodowane utrzymującymi się przez wyjątkowo długi okres czasu niskimi temperaturami podczas arktycznej zimy (grudzień - kwiecień). W takich warunkach związki chloru, które niszczą ozon, są najbardziej aktywne.

Dużo zależy od tego czy takie zimy będą się powtarzać. _ - Zimy w stratosferze nad Arktyką są bardzo zmienne - niektóre są ciepłe a inne zimne. Jednak w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci zimy z wyjątkowo niskimi temperaturami są coraz częstsze. Przyczyn tego zjawiska na razie nie znamy _ - powiedziała Michelle Santee z należącego do agencji NASA Laboratorium Napędu Odrzutowego (JPL) w Pasadenie.

bDKdaMbr

_ - Jeżeli tendencja ta będzie się utrzymywać a zawartość związków chloru będzie nadal duża, to należy liczyć się z dalszymi dużymi ubytkami ozonu _ - dodała.

Związki chemiczne niszczące ozon pochodzą od chlorofluorowęglanów (CFC), które używane były w ubiegłym wieku m. in. w lodówkach i gaśnicach. Pierwsze skutki ich niszczącego wpływu na atmosferyczny ozon zaobserwowano na Antarktydzie. Stosowanie CFC było stopniowo ograniczane i w końcu zakazane przez Protokół z Montrealu z 1987 r.

Zimowe temperatury w Arktyce zazwyczaj nie są tak niskie jak na Antarktydzie, ale Arktyka jest położona znacznie bliżej terenów zamieszkałych. Warstwa ozonu w górnych warstwach atmosfery chroni organizmy żywe przed promieniowaniem ultrafioletowym Słońca, które może powodować raka.

Troska o środowisko w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t138121.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/twierdza;ze;znalezli;alternatywe;dla;atomu,249,0,871417.html) Twierdzą, że znaleźli alternatywę dla atomu. Według nich będzie taniej i bezpieczniej Greenpeace pokazuje sposób na pozbycie się elektrowni atomowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t79376.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/dzialacze;greenpeace;trafili;za;kratki,110,0,845166.html) Działacze Greenpeace trafili za kratki Policja aresztowała 18 działaczy organizacji ochrony środowiska Greenpeace, którzy wspięli się na morską platformę wiertniczą koło Grenlandii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/37/t92965.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polacy;nie;boja;sie;energii;atomowej,151,0,796567.html) Polacy nie boją się energii atomowej Dwie trzecie ankietowanych przez Money.pl chce, by w naszym kraju powstała elektrownia atomowa.
bDKdaMbS
Źródło:
KOMENTARZE
(0)