Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

Republikanie odbiorą Demokratom kontrolę?

0
Podziel się:

Tak wskazują sondaże na tydzień przed wyborami do Kongresu.

Republikanie odbiorą Demokratom kontrolę?
(PAP/EPA)
bESJDLfV

Na tydzień przed wyborami do Kongresu sondaże i analizy przewidują, że Partia Republikańska odbierze Demokratom kontrolę w Izbie Reprezentantów. W Senacie jednak ci ostatni powinni utrzymać większość, chociaż stopnieje ona prawdopodobnie do minimum.

Według prognozy ośrodka badania opinii Cook Political Report, Republikanie powinni z nadwyżką zdobyć dodatkowe 39 miejsc w Izbie Reprezentantów, potrzebne do uzyskania tam większości.

Z analiz przeprowadzonych przez ten ośrodek wynika, że ponad 90 mandatów będących obecnie w posiadaniu Demokratów w Izbie jest poważnie zagrożonych przez rywalizujących o nie Republikanów. Po stronie republikańskiej natomiast tylko 9 mandatów jest poważnie zagrożonych przez Demokratów.

bESJDLfX

W Senacie sytuacja jest inna - niewielu analityków przewiduje, by GOP udało się zdobyć dodatkowe 10 miejsc niezbędne do uzyskania przewagi nad Demokratami.

O wyniku wyborów do Senatu rozstrzygnie najprawdopodobniej wyścig w czterech stanach: Nevada, Kolorado, Pensylwania i Illinois, gdzie szanse obu kandydatów wciąż są mniej więcej równe.

Wybory odbędą się we wtorek 2 listopada. Przewodniczący Partii Republikańskiej Michael Steele powiedział w niedzielę w wywiadzie dla telewizji NBC, że jego stronnictwo odbierze Demokratom większość w obu izbach.

Występujący tego dnia w programie telewizji ABC przewodniczący Partii Demokratycznej Timothy M. Kaine nie zgodził się z taką oceną i zwrócił uwagę na wzrost notowań niektórych demokratycznych kandydatów w ostatnich tygodniach.

bESJDLgd

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez dziennik "Politico" i George Washington University w Waszyngtonie, wśród wyborców niezależnych zdecydowanie więcej chce poprzeć w wyborach Demokratów niż Republikanów.

Przeciw Demokratom w Kongresie działa ich poparcie dla polityki gospodarczej prezydenta Baracka Obamy, nie aprobowanej obecnie przez większość Amerykanów. GOP obwinia jego administrację za utrzymujące się prawie 10-procentowe bezrobocie oraz wysoki deficyt budżetu i zadłużenie USA.

Prezydent Obama od kilku tygodni jeździ po kraju, agitując za kandydatami Demokratów. W poniedziałek udał się do małego stanu Rhode Island na wschodnim wybrzeżu.

Republikanie mają ostatnio przewagę finansową nad swymi rywalami dzięki otrzymaniu większych donacji na kampanię.

bESJDLge

Zasilana datkami od konserwatywnych ugrupowań - których źródła finansowania nie są zwykle ujawniane - GOP przeznacza miliony dolarów na telewizyjne ogłoszenia przedwyborcze, listy, telefony i e-maile do wyborców wychwalające jej kandydatów i atakujące ich przeciwników.

| Czytaj w Money.pl | |
| --- | --- |
| [

]( http://news.money.pl/artykul/wybory;w;usa;aqua;budda;nrd;i;czary,254,0,697086.html ) | Wybory w USA: Aqua Budda, NRD i czary Tegoroczne wybory gubernatorów i do Kongresu obfitują w nietypowych kandydatów. |
| [

bESJDLgf

]( http://news.money.pl/artykul/demokraci;maja;problem;przed;wyborami;bezrobocie,139,0,693131.html ) | Demokraci mają problem przed wyborami: Bezrobocie Partia Baracka Obamy może stracić przewagę w Kongresie. |

bESJDLgy
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)