Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rewolucja w Syrii: Władze zniosły stan wyjątkowy

0
Podziel się

Zniesienie stanu wyjątkowego, wprowadzonego w 1963 roku przez partię Baas, było jednym z głównych żądań demonstrantów.

Rewolucja w Syrii: Władze zniosły stan wyjątkowy
(PAP/EPA)
bDTXxTkl

Władze Syrii zniosły stan wyjątkowy, który obowiązywał w tym kraju od 48 lat, poinformowała agencja dpa, powołując się na niewymienionego z nazwiska przedstawiciela rządu Syrii. Inne źródła na razie tego nie potwierdzają.

[Aktualizacja: 17:06]

Zniesienie stanu wyjątkowego, wprowadzonego 8 marca 1963 roku, gdy do władzy doszła partia Baas, było jednym z głównych żądań demonstrantów, którzy od połowy marca domagają się reform politycznych i praw obywatelskich.

bDTXxTkn

Autorytarny prezydent Syrii Baszar el-Asad, który 11 lat temu przejął władzę po swym ojcu, odrzucał dotąd apele o swobody polityczne, wtrącał do więzienia krytyków swego reżimu i siłą tłumił demonstracje. W starciach zginęło już kilkadziesiąt osób.

W samym mieście Latakia w ciągu ostatnich dwóch dni zabito 12 osób. Dziewięć z nich to mieszkańcy miasta oraz funkcjonariusze sił bezpieczeństwa, dwaj pozostali zabici to uzbrojeni mężczyźni. Syryjska armia wkroczyła do Latakii położonej 350 kilometrów na północny zachód od Damaszku dzień po tym, gdy ogień snajperów zabił dwóch przechodniów. W nocy do miasta wjechały pojazdy wojskowe. Mieszkańcy obawiają się represji.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t135329.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/protest;w;damaszku;syryjska;policja;uzyla;sily,133,0,794757.html) Protest w Damaszku. Syryjska policja użyła siły
Wczoraj i przedwczoraj w starciach w Latakii zginęło co najmniej 6 osób. Żołnierze otworzyli ogień do demonstrantów, domagających się reform politycznych. Przedstawiciele władz zarzucają manifestantom, że próbują wywołać walki religijne.

Wcześniej w Latakii siły bezpieczeństwa zabiły dwóch demonstrantów, którzy usiłowali podpalić siedzibę partii Baas. Manifestanci domagający się wolności i zakończenia panowania korupcji, podpalili siedzibę partii Baas w Darze również ubiegłą niedzielę. W piątek protestach w całej Syrii zginęło w sześciu miastach i wsiach 15 osób. Syryjskie media państwowe opisywały piątkowe zajścia, jako poważne starcia między uzbrojonymi bandami a siłami bezpieczeństwa.

bDTXxTkt
Zobacz także: ZOBACZ MATERIAŁ Z ZAMIESZEK W SYRII:

Wczoraj prezydent Baszar Al-Assad wycofał policję i żołnierzy z Dary oraz zwolnił 70 więźniów politycznych. Opozycja uznała jednak decyzje prezydenta za zupełnie niewystarczające. W całym kraju na Facebooku pojawił się apel o przystąpienie do powstania ludowego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/199/t136135.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/konflikt;w;syrii;zaostrza;sie;plonie;siedziba;partii;baas,65,0,801345.html) Konflikt w Syrii zaostrza się. Płonie siedziba partii Baas Syryjczycy biorą udział w pogrzebach zabitych podczas zamieszek demonstrantów, a potem wychodzą na ulice.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t135890.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/otworzyli;ogien;w;syryjskim;meczecie,252,0,798972.html) Otworzyli ogień w syryjskim meczecie Siły bezpieczeństwa zaatakowały demonstrantów, którzy domagają się ustąpienia prezydenta Baszara el-Asada.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t87694.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/protesty;w;syrii;wojsko;na;ulicach;dary,5,0,798725.html) Protesty w Syrii. Wojsko na ulicach Dary Demonstracje są wymierzone przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi.
bDTXxTkO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)