Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rok w Watykanie w cieniu skandalu Vatileaks

0
Podziel się:

Rozgłos nadany aferze z kradzieżą dokumentów z apartamentu papieża sprawił, że na dalszy plan w tym roku zeszło wiele wydarzeń w Watykanie.

Rok w Watykanie w cieniu skandalu Vatileaks
(Eustaquio Santimano/CC/Flickr)

Rozgłos nadany aferze z kradzieżą dokumentów z apartamentu papieża i ich publikacją sprawił, że na dalszy plan w tym roku zeszło wiele wydarzeń w Watykanie. Sprawa ta - przyznała Stolica Apostolska - wywołała zgorszenie i zaszkodziła wizerunkowi Kościoła.

Skandal określany mianem Vatileaks dominował w doniesieniach medialnych dotyczących Watykanu od początku 2012 roku. Już zimą włoski dziennikarz Gianluigi Nuzzi ujawnił w telewizji pierwsze poufne listy pisane przez kościelnych hierarchów do Benedykta XVI.

Największe poruszenie wywołał wtedy list byłego sekretarza generalnego Państwa Watykańskiego arcybiskupa Carlo Marii Vigano, który napisał do papieża o przypadkach korupcji i finansowych nieprawidłowości za Spiżową Bramą. Kolejne ujawniane dokumenty mówiły o napięciach i konfliktach wśród watykańskich hierarchów, przede wszystkim Włochów.

Nuzzi ujawniając kolejne dokumenty, które zebrał potem w bijącej rekordy popularności książce _ Jego Świątobliwość _, informował jedynie, że otrzymał je od źródła nazwanego _ Maria _. W maju Watykanem wstrząsnęła sensacyjna wiadomość: pod zarzutem kradzieży korespondencji aresztowany został jeden z najbliższych współpracowników papieża, jego kamerdyner i majordomus Paolo Gabriele, osoba wielkiego zaufania, spędzająca z Benedyktem XVI czas od rana do wieczora.

Papież był wstrząśnięty tym, co się stało, czemu dał wyraz w oświadczeniu, jakie złożył podczas audiencji generalnej 30 maja, czyli tydzień po aresztowaniu Gabriele. Benedykt XVI powiedział wtedy między innymi: _ - Wydarzenia, jakie miały miejsce w tych dniach, a dotyczące Kurii Rzymskiej i moich współpracowników, wzbudziły smutek w moim sercu, ale nie osłabiły ani na chwilę niewzruszonej pewności, że mimo słabości człowieka, trudności i prób, Kościół prowadzony jest przez Ducha Świętego _.

W październiku, po relacjonowanym przez media na całym świecie wyjątkowym - ze względu na status oskarżonego - procesie przed watykańskim sądem, Gabriele został skazany na półtora roku więzienia. Po kilku miesiącach spędzonych w celi watykańskiej żandarmerii i w areszcie domowym w swym mieszkaniu za Spiżową Bramą były majordomus został przed Bożym Narodzeniem ułaskawiony przez papieża, który odwiedził go, by osobiście o tym o poinformować.

Jednak w zgodnej opinii komentatorów nie można uznać bezprecedensowego skandalu z masowym wyciekiem dziesiątek dokumentów za zamknięty, gdyż ani dochodzenie prowadzone przez watykańskiego sędziego, ani prywatne śledztwo powierzone kilku emerytowanym kardynałom nie wyjaśniło, kim byli ewentualni mocodawcy byłego kamerdynera. Nikt nie daje bowiem wiary forsowanej przez Watykan hipotezie, że działał on sam i nie miał wspólników.

W cieniu kolejnych etapów afery Vatileaks odbyło się wiele ważnych wydarzeń religijnych. Jednym z nich była marcowa wizyta Benedykta XVI w Meksyku i na Kubie. W Hawanie podążając śladami Jana Pawła II jego następca apelował o wolność i sprawiedliwość na Kubie. We wrześniu papież był w Libanie, skąd wystosował przesłanie pokoju dla całego Bliskiego Wschodu, w tym także dla Syrii.

W październiku z inicjatywy papieża odbył się w Watykanie synod na temat nowej ewangelizacji. W grudniu ukazała się książka Benedykta XVI o dzieciństwie Jezusa.

Watykan podejmuje też wszelkie starania, by dotrzeć do wiernych za pośrednictwem najnowszych technologii. Realizacją tego projektu był grudniowy debiut papieża na Twitterze, uznany za wyjątkowy udany, gdyż profil Benedykta XVI w krótkim czasie zaczęło śledzić ponad 2 miliony ludzi na świecie. Ale, co od razu przyznał Watykan, dość nieoczekiwanie pojawiła się w związku z tym sprawa ochrony wizerunku papieża, ponieważ na jego profilu ukazały się także obraźliwe i satyryczne komunikaty, nie licujące z godnością głowy Kościoła. Co więcej, zostały one natychmiast zebrane i opublikowane we Włoszech w książce.

Wśród najbardziej oczekiwanych wydarzeń roku 2013 wymienia się przygotowywaną obecnie do publikacji czwartą encyklikę papieża, poświęconą wierze. W sierpniu Benedykt XVI jedzie do Rio de Janeiro na Światowe Dni Młodzieży.

W październiku ma odbyć się w Watykanie rekordowa kanonizacja. Papież wyniesie na ołtarze 802 męczenników z Otranto w Apulii, zamordowanych w 1480 roku podczas tureckiego najazdu.

Nic na razie nie wskazuje na to, aby w przyszłym roku miało dojść do kanonizacji Jana Pawła II. Nie ma żadnych nowych informacji na temat postępu w pracach nad wymaganym przypadkiem cudu uzdrowienia za wstawiennictwem polskiego papieża.

Czytaj więcej w Money.pl
Religia ulega chorobom i wypaczeniu - _ Monoteizm nie raz był przyczyną przemocy _ - przyznaje Benedykt XVI.
Papież na Twitterze robi furorę. Pęknie milion? W ciągu czterech godzin profil papieża zaczęło obserwować ponad 100 tysięcy ludzi z całego świata.
Benedykt XVI: Jezus nie chce być broniony orężem W homilii w bazylice świętego Piotra Benedykt XVI podkreślił, że panowanie Jezusa to nie _ władza doczesna, lecz miłość, która służy _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)