Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Romney nie wierzy w starania o pokój w tym konflikcie

- Patrzę na Palestyńczyków, którzy dla celów politycznych nie chcą pokoju i są oddani sprawie zniszczenia Izraela, i mówię: nie ma po prostu szans - powiedział Romney.

Podziel się
Dodaj komentarz
(J.B Nicholas/Splash News/EAST NEWS)

Palestyńczycy nie chcą pokoju z Izraelem, tylko jego zniszczenia - powiedział na spotkaniu ze sponsorami swej kampanii wyborczej kandydat Republikanów na prezydenta USA Mitt Romney. To kolejna wypowiedź, która spotkała się ostatnio z ostrą krytyką komentatorów.

_ - Patrzę na Palestyńczyków, którzy dla celów politycznych nie chcą pokoju i są oddani sprawie zniszczenia Izraela, i mówię: nie ma po prostu szans _ - powiedział Romney. Kandydat GOP na prezydenta wyraził przekonanie, że wysiłki na rzecz pokoju między Izraelem a Palestyńczykami są bezowocne.

_ - Macie nadzieję na jakąś stabilizację, ale musicie przyznać, że ten problem pozostanie nierozwiązany _ - powiedział o perspektywach pokoju kończącego konflikt izraelsko-palestyński.

Wypowiedź Romneya pochodzi z tego samego potajemnego nagrania wideo jego spotkania z darczyńcami 17 maja br., na którym kandydat oświadczył również, że _ nie interesuje go 47 procent Amerykanów _, którzy _ są zależni od rządu i będą zawsze głosowali na prezydenta _.

Oświadczenie to - ujawnione przez lewicowy magazyn _ Mother Jones _ - powszechnie komentuje się jako wyraz arogancji Romneya i jego pogardy dla biedniejszych Amerykanów. Romney starał się je potem prostować, przyznając, że _ nie było eleganckie _.

Wypowiedź na temat Palestyńczyków spotkała się z podobną krytyką, i to nawet ze strony Republikanów. Jak zauważono, stoi ona w sprzeczności z poprzednimi oświadczeniami Romneya i jego krytyką wobec prezydenta Baracka Obamy za to, że nie znalazł rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

_ - Nie można krytykować prezydenta i jego polityki bliskowschodniej i z drugiej strony sugerować, że jedyne, co możemy zrobić, to udawać tylko, że coś robimy, w nadziei, że problem zniknie lub rozwiąże go ktoś inny _ - powiedział były zastępca sekretarza stanu za kadencji prezydenta George'a W.Busha, Richard Armitage.

Jeden z najwybitniejszych ekspertów ds. Bliskiego Wschodu Aaron David Miller wytknął z kolei Romneyowi spadek ambicji.

_ - Jego wypowiedź odróżnia go od takich byłych prezydentów jak Jimmy Carter, George H.W. Bush i Bill Clinton, którzy mieli większe aspiracje i zainteresowanie tą kwestią (konfliktu izraelsko-palestyńskiego ) _ - powiedział Miller.

Niektórzy komentatorzy zwracają jednak uwagę, że wypowiedź Romneya współgra z nastrojami Amerykanów. Ich większość - jak przypomniano w telewizji CNN - znacznie bardziej sympatyzuje z Izraelem niż z Palestyńczykami.

Proces pokojowy w konflikcie izraelsko-palestyńskim od dawna utknął w miejscu i nie oczekuje się jego bliskiego rozwiązania. Sam Miller ocenił, że szanse na porozumienie między obu stronami _ są bliskie zeru _.

Czytaj więcej w Money.pl
Palestyna potępia Romney'a. Za tę wypowiedź Jest to do tej pory najostrzejsza wypowiedź palestyńskiego polityka na temat wizyty Romneya w Izraelu.
Twierdzą, że zabili cywilów. W mundurach? W izraelskim ataku na północy Strefy Gazy zginęło trzech Palestyńczyków, którzy podkładali materiały wybuchowe wzdłuż granicy z Izraelem - podało wojsko izraelskie.
"Izrael nie zapłaci żadnej ceny za pokój" _ Wszyscy chcą pokoju, jednak pod warunkiem, że to nie będzie nic kosztowało _.
Tagi: wybory prezydenckie w usa, mitt romney, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz