Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Romney pogardza wyborcami Obamy?

0
Podziel się

Lewicowy amerykański magazyn Mother Jones opublikował w internecie film wideo, który może zaszkodzić kampanii kandydata Republikanów do Białego Domu Mitta Romneya..

Romney pogardza wyborcami Obamy?
(J.B Nicholas/Splash News/EAST NEWS)
bDgxWRxh

Lewicowy amerykański magazyn _ Mother Jones _ opublikował w internecie film wideo, który może zaszkodzić kampanii kandydata Republikanów do Białego Domu Mitta Romneya. Polityk z pogardą nazywa tam wyborców Baracka Obamy ludźmi o mentalności ofiar.

Film został najwyraźniej nakręcony bez wiedzy Romneya i jego sztabu, podczas jednego z zamkniętych spotkań służących zbieraniu funduszy na kampanię Republikanów. Rozpoznać można sylwetkę kandydata na prezydenta, a także jego głos.

_ - 47 proc. (Amerykanów) i tak bez względu na wszystko będzie głosowało na prezydenta (Obamę). 47 proc. ludzi jest z nim, jest zależnych od rządu; myśli, że jest ofiarami; myśli, że rząd musi się nimi zajmować; myśli, że ma prawo do zabezpieczenia zdrowotnego, do jedzenia, do dachu nad głową, do czego tylko chcecie. Ci ludzie myślą, że to się im należy (...) To są ludzie, którzy nie płacą podatków _ - ironizuje Romney.

Kandydat dodaje, że i tak nie ma szans tych Amerykanów przekonać do głosowania na niego.

bDgxWRxj

_ Nigdy bym ich nie przekonał, że powinni wziąć za siebie odpowiedzialność, wziąć swoje sprawy w swoje ręce _ - mówi Romney.

Sztab Obamy wykorzystał nagranie do krytyki konkurenta. Szef kampanii Demokratów Jim Messina określił słowa Romneya jako szokujące. Jego zdaniem, republikański polityk dał dowód swojej przynależności do elit i jest oderwany od rzeczywistości.

_ Trudno jest być prezydentem wszystkich Amerykanów, jeśli z pogardą traktuje się połowę narodu _ - powiedział.

Na naprędce zwołanej konferencji prasowej Romney przyznał, że sformułowanie było niefortunne, ale dał do zrozumienia, że podtrzymuje sens wypowiedzi.

bDgxWRxp

_ To nie było elegancko powiedziane, że tak to ujmę - powiedział republikański kandydat. - Jestem pewien, że mogłem to powiedzieć jaśniej _.

Na 50 dni przed wyborami publikacja, zdaniem ekspertów inspirowana przez sztab Obamy, może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację Romneya - w najnowszym sondażu _ Wall Street Journal _ i telewizji NBC News Obama prowadzi przed nim w Ohio, Wirginii i na Florydzie, czyli trzech największych spośród około ośmiu tzw. swing states, stanów, gdzie szanse obu kandydatów są mniej więcej równe.

bDgxWRxK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)