Notowania

romney
31.07.2012 11:27

Romney w Polsce. Kandydat dziękuje nam za walkę

- Chciałbym wyrazić głęboką wdzięczność za waszą wolę walki - mówił prawdopodobny kandydat Partii Republikańskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

- _ Chciałbym wyrazić głęboką wdzięczność za waszą wolę walki, sojusz i przyjaźń w czasach kryzysu i podczas konfliktu militarnego _ - mówił prawdopodobny kandydat Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w USA Mitt Romney po spotkaniu z szefem MSZ Radosławem Sikorskim.

_ - Chciałbym wyrazić wdzięczność polskiemu rządowi i Polakom za odwagę waszych mężczyzn i kobiet wspierających walkę o wolność w Iraku i Afganistanie. Wiem, że to kosztowało wiele istnień ludzkich _ - powiedział Romney, który dziś rano od spotkania z szefem polskiego MSZ rozpoczął warszawską część swej wizyty w Polsce.

Zwracał uwagę, że historia sojuszu Polski i USA jest długa. - _ Nasza przyjaźń trwa wieki i jest zbudowana na naszych wspólnych wartościach i wolności _ - podkreślił.

Romney mówił, że zbliżamy się do świata, który wydaje się zmierzać do wolności i pokoju. _ - Będziemy wspólnie kontynuować pracę, by być przykładem dobrobytu ekonomicznego, wolności politycznych i osobistych _ - oświadczył.

Amerykański polityk komplementował piękno Polski; wyrażał też wdzięczność za głębokie poświęcenie naszego kraju dla wolności przez wiele lat naszej historii.

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski podkreślał, że Polska utrzymuje doskonałe stosunki ze Stanami Zjednoczonymi niezależnie od tego, która z partii akurat rządzi.

Jak zaznaczył, wspominamy sympatię Ronalda Reagana dla polskiej Solidarności, ale także to, że przystąpiliśmy do Sojuszu Północnoatlantyckiego za prezydentury Billa Clintona. Sikorski relacjonował, że podczas spotkania wymienili z Romneyem poglądy na sprawy globalne, a także dotyczące naszego regionu.

_ - Nasza rozmowa potwierdziła, że wszędzie tam, gdzie ludzie walczą o wolność, Polska i Ameryka myślą podobnie. To, że czujemy wartości do +szpiku kości+ jest tym, co nas odróżnia na arenie międzynarodowej _ - oświadczył minister.

Wyraził nadzieję, że tak jak do tej pory Polska była sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w potrzebie, tak i Stany Zjednoczone będą naszym.

Po spotkaniu z Sikorskim wspólnie z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz Romney złożył wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Wysłuchał historii tego miejsca, zobaczył urny z prochami żołnierzy - m.in. z Katynia. Romney powiedział, że jest dla niego zaszczytem być w tym miejscu. Wpisał się też do księgi pamiątkowej.

Czytaj więcej o wizycie Romney'a w Polsce
To jest Polak najważniejszy dla Mitta Romney'a Pierwszy raz od 20 lat Polskę odwiedza kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Będzie ostry atak na Rosję i Putina w Polsce? Kandydat Republikanów na prezydenta USA Mitt Romney tęskni za prostymi moralnymi prawdami czasów zimnej wojny - pisze brytyjski Guardian.
Mitt Romney w Polsce. Tak podsumował go Lech Wałęsa Zobacz, o czym były przywódca Solidarności rozmawiał z prawdopodobnym kandydatem na prezydenta USA.
Tagi: romney, sikorski, kwiaty, wizyta, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz