Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja będzie bronić interesów w Arktyce

0
Podziel się

Władimir Putin zapowiada odrodzenie północnego szlaku morskiego i budowę na półwyspie Jamał portu oraz zakładu skraplania gazu.

Rosja będzie bronić interesów w Arktyce
(Sebastian Derungs /<br>World Economic Forum/<br>CC/Flickr)
bDzGJoEl

Rosja będzie bronić w Arktyce swoich interesów strategicznych i rozszerzać tam swoją obecność - powiedział premier Władimir Putin, zapowiadając odrodzenie północnego szlaku morskiego i budowę na półwyspie Jamał portu oraz zakładu skraplania gazu.

_ - Jesteśmy otwarci na dialog z naszymi partnerami zagranicznymi, ze wszystkimi sąsiadami w regionie Arktyki, ale oczywiście będziemy bronić konsekwentnie i z całą siłą własnych interesów geopolitycznych _ - powiedział premier na międzyregionalnej konferencji swojej partii Jedna Rosja w Jekaterynburgu.

Putin dodał, że państwo weźmie na siebie część inwestycji infrastrukturalnych przy budowie portu w miejscowości Sabietta i zakładów gazowych, a pierwszy zbiornikowiec ze skroplonym gazem odpłynie z Jamału, jak się planuje, w 2018 roku.

bDzGJoEn

Projekt jamalskich zakładów skraplania gazu Jamał-SPG realizowany będzie - jak podaje rosyjska agencja RIA-Nowosti - przez koncern Nowatek, który jest drugim co do wielkości producentem gazu ziemnego w Rosji.

_ - Budowa nowego portu na Jamale jest częścią odrodzenia północnego szlaku morskiego _, łączącego przez Arktykę Ocean Atlantycki z Pacyfikiem - powiedział Putin. Wyjaśnił, że wskutek ocieplania się klimatu w Arktyce powstają nowe możliwości żeglugi, i zaznaczył, że północny szlak morski ma _ strategiczne znaczenie transportowe _.

Premier zapowiedział również budowę nowoczesnych portów w dorzeczu Obu i rzek łączących Arktykę z innymi drogami rzecznymi Rosji.

_ - Będziemy potrzebować statków towarowych, lodołamaczy, jednostek do transportu gazu. Jest to kompleksowy projekt, który wymaga udziału różnych sektorów przemysłu _ - powiedział Putin.

bDzGJoEt

Zasygnalizował też, że w latach 2012-2020 zbudowane zostaną w rosyjskich stoczniach co najmniej trzy lodołamacze z napędem nuklearnym najnowszej generacji. _ Oddanie tych statków do użytku pozwoli nam pracować przez cały rok w Arktyce. Rosja jest wielkim mocarstwem arktycznym, które nie może obyć się bez silnej floty arktycznej _ - podkreślił Putin.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t148599.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/putin;i;miedwiediew;reka;w;reke,119,0,861047.html) Putin i Miedwiediew ręka w rękę? _ Financial Times _: Między prezydentem Rosji i premierem nie ma poważnej różnicy zdań.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t46519.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/putin;rosja;wsrod;5;glownych;gospodarek,163,0,827555.html) Putin: Rosja wśród 5 głównych gospodarek Premier Rosji oświadczył, że jego kraj w ciągu 10 lat powinien znaleźć się w gronie pięciu największych potęg gospodarczych świata.
bDzGJoEO
Źródło:
KOMENTARZE
(0)