Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja, Białoruś i Kazachstan planują unię gospodarczą

0
Podziel się:

Ma to nastąpić nie później niż 1 stycznia 2012 roku.

Rosja, Białoruś i Kazachstan planują unię gospodarczą
(PAP/EPA)

Po zawarciu unii celnej Rosja, Kazachstan i Białoruś chcą utworzyć wspólny obszar gospodarczy. Ma to nastąpić _ nie później niż 1 stycznia 2012 roku _ - ogłosili w Ałma Acie prezydenci tych trzech krajów.

Zapewniano, że przyczyni się to do poprawy poziomu życia obywateli i trwałego rozwoju gospodarki światowej. _ Jesteśmy zobowiązani do pogłębiania procesu integracji w Euroazjatyckiej Wspólnocie Gospodarczej (ros. EwrAzEs) _ - głosi wspólne oświadczenie Dmitrija Miedwiediewa, Alaksandra Łukaszenki i gospodarza spotkania Nursułtana Nazarbajewa. Członkami EwrAzEs są też Kirgistan i Tadżykistan.

Prezydenci potwierdzili, że unia celna, uzgodniona przed trzema tygodniami, zacznie funkcjonować 1 stycznia 2010 roku, a zakończenie prac nad utworzeniem wspólnego obszaru celnego nastąpi do 1 lipca 2010 roku.

Nie przedstawiono konkretnych danych, dotyczących wspólnego obszaru gospodarczego. Wicepremier Rosji Igor Szuwałow powiedział, że delegacje przystąpiły do negocjacji w sprawie niezbędnych dokumentów.

Niemiecka agencja dpa zwraca uwagę, że Zachód domaga się od Rosji szybkiego przystąpienia do Światowej Organizacji Handlu, a teraz przedstawiciele WTO obawiają się, iż nowa unia celna może to opóźnić. Rosja, Kazachstan i Białoruś zapowiedziały już, że będą chciały negocjować w sprawie wspólnego przystąpienia do WTO. _ Eksperci podejrzewają Moskwę, że za pomocą nowych sojuszy chce odbudować struktury dawnego Związku Radzieckiego _ - pisze dpa.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)