Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja dostarczy Libii broń za 1,3 mld euro

0
Podziel się

Taką informację przekazał rosyjski premier Władimir Putin. Szef rządu nie ujawnił szczegółów umowy.

Rosja dostarczy Libii broń za 1,3 mld euro
(Monika Flueckiger/World Economic Forum/CC/Flickr)
bEgPLilh

*Taką informację przekazał rosyjski premier Władimir Putin. Szef rządu nie ujawnił szczegółów umowy. *
Wcześniej informowano, że Libia jest zainteresowana zakupieniem w Rosji samolotów Su-27, Su-30MK2, Su-35 i Ił-76, a także systemów obrony przeciwlotniczej S-300 PMU-2 Faworit.

W drugiej połowie XX wieku Libia była jednym z największych odbiorców radzieckiej broni. Wartość uzbrojenia zakupionego przez Trypolis w ZSRR eksperci szacują na 20 mld dolarów. Moskwa dostarczyła stronie libijskiej m.in. 300 samolotów, 4 tys. czołgów, kilkadziesiąt systemów rakietowych i broń strzelecką.

Po rozpadzie ZSRR i wprowadzeniu - w 1992 roku - międzynarodowych sankcji przeciwko Libii współpraca Moskwy z tym krajem ustała. Dwustronne relacje ożywiły się dopiero w kwietniu 2008 roku, po wizycie Putina - wówczas jeszcze prezydenta Rosji - w Trypolisie. Wcześniej - w 2004 roku - wspólnota międzynarodowa uchyliła sankcje.

bEgPLilj

Podczas wizyty Putina strony podpisały porozumienie o umorzeniu libijskiego długu wobec Moskwy z czasów ZSRR, który wynosił 4,5 mld USD. Trypolis zobowiązał się, że na tę kwotę podpisze nowe kontrakty z koncernami z Rosji, w tym także na dostawy broni.

Libia jest zainteresowana tak modernizacją broni zakupionej w ZSRR, jak i nabyciem nowej. Na zakupy - według rosyjskich mediów - zamierza przeznaczyć ponad 2 mld dolarów.

W tym tygodniu w Moskwie gościł sekretarz komitetu obrony Libii Abu Junis Dżaber. W piątek został przyjęty przez Putina. Dzień wcześniej konferował z rosyjskim ministrem obrony Anatolijem Sierdiukowem.

bEgPLilp
bEgPLilK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)