Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja: Kulisy zabójstwa wiceprezesa banku centralnego

0
Podziel się:

35-letni bankier jest podejrzany o zlecenie zabójstwa wiceprezesa Centralnego Banku Rosji.

"Podejrzanym o zlecenie zabójstwa wiceprezesa Centralnego Banku Rosji Andrieja Kozłowa jest 35-letni bankier Aleksiej Frenkiel" - podała agencja Interfax.

O zatrzymaniu \w Moskwie osoby podejrzanej o kierowanie zabójstwem Kozłowa poinformowała w czwartek rano rosyjska Prokuratura Generalna. Odmówiła ujednak jawnienia tożsamości zatrzymanego i szczegółów śledztwa.

Doniesienia o zatrzymaniu Frenkla, współzałożyciela różnych struktur finansowo-kredytowych, w tym Sodbiznesbanku i VIP-Banku, potwierdził Interfaksowi adwokat bankiera Igor Trunow.

"Skontaktowali się ze mną bliscy Aleksieja Frenkla, który jest podejrzanym w sprawie Andrieja Kozłowa, i poprosili mnie, abym reprezentował jego interesy" - powiedział Trunow.

Kozłow został postrzelony 13 września 2006 roku, gdy wychodził z krytego stadionu piłkarskiego Spartaka w Moskwie. Zmarł następnego dnia w szpitalu, nie odzyskawszy przytomności. W zamachu zginął też kierowca bankiera.

| KIM BYŁ ANDRIEJ KOZŁOW? |
| --- |
| Andriej Kozłow był jednym z najbardziej znanych i cenionych bankierów rosyjskich. W CBR odpowiadał za nadzór bankowy i licencje dla banków komercyjnych, jedną z bardziej konfliktowych sfer. Był znany z twardej polityki wobec banków zaangażowanych w podejrzane operacje finansowe, w tym przede wszystkim w pranie pieniędzy. Uważano go za jednego z twórców rynku państwowych papierów wartościowych w Rosji. |

W sprawie o zabójstwo Kozłowa, jednej z najgłośniejszych zbrodni w postkomunistycznej Rosji, aresztowano już siedem osób - domniemanego zleceniodawcę, trzech pośredników i trzech bezpośrednich wykonawców.

Sodbiznesbank stracił licencję Centralnego Banku Rosji w 2004 roku, a VIP-Bank - w 2005 roku. CBR zarzucił obu bankom łamanie federalnych praw regulujących działalność bankową, w tym ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)