Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja: Marsz Pamięci młodych Polaków i Rosjan w Katyniu

0
Podziel się:

Ponad 200 uczniów z Wielkopolski i Smoleńska w niedzielę wzięło udział w Marszu Pamięci w Katyniu.

Rosja: Marsz Pamięci młodych Polaków i Rosjan w Katyniu
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)

Ponad 200 uczniów z Wielkopolski i Smoleńska w niedzielę wzięło udział w Marszu Pamięci w Katyniu, czcząc w ten sposób pamięć polskich oficerów zamordowanych tam przez NKWD wiosną 1940 roku.

Młodzi Polacy i Rosjanie przeszli ze stacji kolejowej Gniezdowo do Lasu Katyńskiego, gdzie na Polskim Cmentarzu Wojennym złożyli kwiaty i zapalili znicze. Młodzież z Polski i Rosji oddała również hołd pochowanym w rosyjskiej części katyńskiej nekropolii tysiącom Rosjan - ofiar stalinowskich represji.

W intencji polskich i rosyjskich ofiar Stalina odprawione zostały nabożeństwa.

W uroczystości żałobnej uczestniczyli też przedstawiciele administracji obwodu smoleńskiego, reprezentanci miejscowej Polonii, aktywiści lokalnych organizacji pozarządowych i mieszkańcy Smoleńska.

Mówcy podkreślali, że tragedii katyńskiej nie można zapomnieć; że dla Polski i Rosji ważne jest, aby nigdy się ona nie powtórzyła.

Było to już siódme takie spotkanie młodzieży z Wielkopolski i Smoleńska. Ich inicjatorem jest prezes poznańskiego stowarzyszenia Memoramus Wincenty Dowojna, syn zamordowanego w Katyniu oficera.

Ze strony polskiej w Marszu Pamięci wzięło udział 150 uczniów 19 wielkopolskich szkół.

Uczestnicy akcji odwiedzili także miejsce katastrofy polskiego Tu-154M na lotnisku Siewiernyj, gdzie uczcili pamięć jej ofiar.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)