Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja: Miedwiediew wyznaczył termin wyborów do Dumy

0
Podziel się:

W wyborach weźmie udział tylko siedem partii politycznych.

Rosja: Miedwiediew wyznaczył termin wyborów do Dumy
(ec.europa.eu)
bFeSqQsB

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał dekret, na mocy którego wyznaczył termin wyborów do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, na 4 grudnia bieżącego roku.

Miedwiediew uczynił podczas wizyty w jego letniej rezydencji w Soczi, nad Morzem Czarnym, liderów siedmiu oficjalnie zarejestrowanych partii politycznych: Jednej Rosji, Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF), nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR), socjalistycznej Sprawiedliwej Rosji, liberalnej Słusznej Sprawy, Patriotów Rosji i demokratycznego Jabłoko.

Tylko te ugrupowania będą mogły wystartować w grudniowych wyborach parlamentarnych. Wszystkie w większym lub mniejszym stopniu są lojalne wobec Kremla.

bFeSqQsD

W czerwcu Ministerstwo Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej odmówiło zarejestrowania opozycyjnej Partii Wolności Narodowej (Parnas), utworzonej w zeszłym roku przez czterech liderów opozycji demokratycznej: Michaiła Kasjanowa, Władimira Miłowa, Borysa Niemcowa i Władimira Ryżkowa. Chcieli oni, aby nowa formacja nie tylko wzięła udział w grudniowych wyborach do Dumy, ale także wystawiła wspólnego kandydata w wyborach prezydenckich w marcu 2012 roku.

Kasjanow to były premier, stojący obecnie na czele partii Rosyjski Sojusz Ludowo-Demokratyczny (RNDS). Z kolei Miłow to były wiceminister energetyki, a teraz przywódca partii Demokratyczny Wybór. Niemcow, były wicepremier, jest liderem ruchu Solidarność. Natomiast Ryżkow, były wiceprzewodniczący Dumy Państwowej, przewodził zdelegalizowanej Republikańskiej Partii Rosji (RPR).

Czterej politycy ocenili decyzję ministerstwa jako politycznie umotywowaną. Niemcow zauważył ponadto, że statut Parnasu został skopiowany ze statutu partii Jedna Rosja, na której czele stoi premier Władimir Putin.

Duma składa się z 450 deputowanych wybieranych na pięcioletnią kadencję spośród kandydatów z list partyjnych. Próg wyborczy wynosi 7 proc.

bFeSqQsJ

Z najnowszego sondażu niezależnego Centrum Jurija Lewady wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w minioną niedzielę, to wygrałaby je Jedna Rosja, którą poparłoby 54 proc. wyborców. Przełożyłoby się to na 64 proc. miejsc w izbie.

Oznaczałoby też, że partia Putina utraciłaby większość konstytucyjną w Dumie, wynoszącą dwie trzecie mandatów - 300. Obecnie Jedna Rosja kontroluje 315 miejsc w izbie, czyli 70 proc. Większość konstytucyjna jest konieczna do dokonania zmian w ustawie zasadniczej bądź wszczęcia procedury odwołania prezydenta.

Według Centrum Jurija Lewady, Jedna Rosja wyprzedziłaby KPRF - 18 proc. głosów i LDPR - 13 proc. Pozostałe partie nie przekroczyłyby 7-procentowego progu wyborczego.

Jednak swojego przedstawiciela w izbie niższej parlamentu miałaby też Sprawiedliwa Rosja, która uzyskałaby 6 proc. Zgodnie z ordynacją wyborczą, partiom, które uzyskają więcej, niż 5 proc. głosów, ale nie przekroczą progu 7 proc., przysługuje jeden mandat. Słuszna Sprawa zgromadziłaby 3 proc., a Jabłoko i Patrioci Rosji - po 1 proc.

bFeSqQsK
Czytaj więcej na temat wyborów w Rosji
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t85042.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/latwiej;bedzie;wejsc;do;rosyjskiej;dumy,8,0,860168.html) Łatwiej będzie wejść do rosyjskiej Dumy Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zgłosił projekt ustawy, obniżającej z 7 proc. do 5 proc. głosów próg wyborczy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t86130.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kto;wygra;wybory;w;rosji;jest;pierwszy;sondaz,10,0,709386.html) Kto wygra wybory w Rosji? Jest pierwszy sondaż Do niższej izby parlamentu - według sondażu - wejdą tylko trzy partie, w tym jedna opozycyjna.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t89927.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/apeluja;do;kremla;chca;uczciwych;wyborow,213,0,841429.html) Apelują do Kremla. Chcą uczciwych wyborów Grupa znanych obrońców praw człowieka, twórców kultury i uczonych zaapelowała do władz o zagwarantowanie uczciwych wyborów parlamentarnych i prezydenckich w Rosji.
bFeSqQte
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)