Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja może sprzedawać taniej gaz Ukrainie

0
Podziel się:

Warunkiem jest jednak połączenie Gazpromu z ukraińskim operatorem sieci gazowych firmą Naftohaz.

Rosja może sprzedawać taniej gaz Ukrainie
(gazprom.com)

*Warunkiem jest jednak połączenie Gazpromu, kierowanego przez Aleksieja Millera (na zdjęciu) z ukraińskim operatorem sieci gazowych firmą Naftohaz. *
Prezes rosyjskiego giganta Aleksiej Miller powiedział, że rozmowy o połaczeniu dwóch przedsiębiorstw są zaawansowane. Obydwie strony rozmawiają o tym, jakie projekty mogłyby być realizowane przez wspólną firmę. Rosjanie podkreślają, że w przypadku fuzji Gazpromu i Naftohazu, Ukraińcy mogliby otrzymywać gaz w takiej samej cenie, jak odbiorcy rosyjscy, czyli 60 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Nie jest to cena rynkowa, a ustalana przez państwo.

W pierwszym kwartale podstawowa cena rosyjskiego paliwa wynosiła 330 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Od tej sumy należy odjąć zniżkę w wysokości 30 procent, jednak nie przekraczającą stu dolarów. Wprowadzono ją na 10 lat w kwietniu w zamian za przedłużenie terminu stacjonowania rosyjskiej floty czarnomorskiej na Krymie do 2042 roku. W tym tygodniu szef ukraińskiego rządu oświadczył, że Kijów jest zainteresowany w zmianie rosyjsko-ukraińskich umów gazowych.

Połączenie Gazpromu i Naftohazu jest pomysłem premiera Władimira Putina. Według ukraińskich mediów, w wyniku ewentualnej fuzji obydwu firm, Ukraińcy mogliby liczyć na 6 procent akcji we wspólnym przedsiębiorstwie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)