Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja wysyła krążownik na Morze Śródziemne

0
Podziel się:

Okręt przejmie zadania w regionie, polegające - jak twierdzą rosyjskie władze - na ochronie interesów narodowych Rosji.

Rosja wysyła krążownik na Morze Śródziemne
(ec.europa.eu)

Rosja wysyła do wschodniej części Morza Śródziemnego swój krążownik rakietowy _ Moskwa _ - podała w środę agencja Interfax, powołując się na źródła wojskowe.

Okręt przejmie zadania w regionie, polegające - jak twierdzą rosyjskie władze - na ochronie interesów narodowych Rosji. Do _ Moskwy _ dołączy niszczyciel Floty Bałtyckiej i fregata Floty Czarnomorskiej.

_ Krążownik +Moskwa+ kieruje się w stronę Cieśniny Gibraltarskiej. Za około 10 dni wpłynie do wschodniej części Morza Śródziemnego, gdzie będzie działać jako flagowy okręt morskiej grupy zadaniowej _ - poinformowało agencję Interfax źródło wojskowe.

Według rosyjskich mediów śródziemnomorska eskadra marynarki wojennej Rosji składa się obecnie z 16 okrętów, w tym niszczycieli _ Admirał Panteliejew _ i _ Siewieromorsk _, fregaty _ Jarosław Mądry _, a także dużych okrętów desantowych _ Pierieswiet _, _ Admirał Niewielskij _, _ Nikołaj Filczenkow _ i _ Azow _.

W najbliższych dniach dołączy do nich niszczyciel Floty Północnej i właśnie krążownik rakietowy _ Moskwa _ wchodzący w skład Floty Czarnomorskiej. Natomiast jesienią niszczyciel _ Admirał Panteliejew _ zostanie zastąpiony przez krążownik rakietowy Floty Pacyfiku _ Wariag _.

Eskadra podzielona jest na cztery grupy taktyczne, operujące w zachodniej i wschodniej części Morza Śródziemnego. Jej bazą jest leżący 220 km na północny zachód od Damaszku port Tartus. Baza w Syrii powstała na mocy umowy zawartej w 1971 roku. Rosyjskie media podają, że znajdują się w niej koszary, magazyny i doki pływające. Przypisany do niej jest również okręt naprawczy _ PM-138 _.

Jest to jedyna baza marynarki wojennej Rosji poza obszarem dawnego ZSRR. W latach Związku Radzieckiego Moskwa stale utrzymywała na Morzu Śródziemnym około 50 okrętów.

Gdyby USA i ich sojusznicy zdecydowali się uderzyć na cele wojskowe w Syrii w następstwie dokonanego 21 sierpnia pod Damaszkiem ataku chemicznego, użyliby zapewne samolotów i okrętów znajdujących się we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Prezydent Władimir Putin nie wykluczył w środę, że Rosja poprze operację wojskową w Syrii, jeśli będą niezbite dowody, iż władze tego kraju użyły broni chemicznej. Zaznaczył jednak, że zgodę na użycie siły przeciwko Syrii może dać tylko Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Czytaj więcej w Money.pl
Obława na nielegalnych imigrantów. Gdzie? Trzy czwarte Rosjan, jak wynika z sondaży, ma niechętny stosunek do imigrantów i opowiada się za zaostrzeniem przepisów regulujących pobyt cudzoziemskich pracowników w Rosji.
Gdzie Snowden? Rosjanie rozkładają ręce Rosyjskie media podają, że Amerykanin wyprowadził się z hotelu na moskiewskim lotnisku.
Rosyjscy podatnicy ratują koncern zbrojeniowy Kreml zamierza zamówić dużą partię rakiet. Dla firmy Iżmasz to zastrzyk finansowy, który pozwoli jej przetrwać na rynku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)