Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja wzburzona. Protest opozycji w Moskwie i Petersburgu

0
Podziel się:

Tłum niosąc plakaty wołał: "Chcemy innej Rosji" oraz "Gardzę Putinem".

Rosja wzburzona. Protest opozycji w Moskwie i Petersburgu
(PAP/EPA)

Policja zatrzymała 25 opozycjonistów w Moskwie i dziewięciu w Petersburgu za próbę zorganizowania nielegalnej demonstracji. Radykalna opozycja usiłowała demonstrować, podobnie jak każdego 31. dnia miesiąca, w obronie prawa do zgromadzeń.

- _ Około 25 osób zostało zatrzymanych za próbę zorganizowania nielegalnej demonstracji na Placu Triumfalnym w centrum miasta _ - poinformował rzecznik prasowy moskiewskiej policji. Wśród zatrzymanych jest lider radykalnego ugrupowania Inna Rosja Eduard Limonow.

W Petersburgu, drugim co do wielkości mieście kraju, opozycjoniści zebrali się na nielegalny marsz na Newskim Prospekcie, niosąc plakaty: _ Chcemy innej Rosji _ oraz _ Gardzę Putinem _. Zatrzymano dziewięciu uczestników demonstracji. Jak pisze agencja ITAR-TASS, policja wkroczyła w Petersburgu do akcji, gdy demonstranci usiedli na ulicy i zaczęli wykrzykiwać antyrządowe hasła.

Radykalne ugrupowania opozycyjne próbują kontynuować Strategię 31, tj. tradycję organizowania w ostatnim dniu każdego miesiąca liczącego 31 dni manifestacji w obronie zapisanego w artykule 31. konstytucji Federacji Rosyjskiej prawa do zgromadzeń.

Jak pisze AFP, przez niecałe trzy miesiące od powrotu na najwyższy urząd w państwie Władimir Putin, po akcjach protestacyjnych opozycji, wzmocnił kontrolę nad społeczeństwem obywatelskim, wprowadzając represyjne prawo.

W lipcu przyjęto kontrowersyjną ustawę określającą mianem _ zagranicznych agentów _ organizacje pozarządowe, korzystające z zagranicznych funduszy i uczestniczące w życiu politycznym. W lipcu Duma Państwowa uchwaliła ustawę przywracającą odpowiedzialność karną za oszczerstwo. Uważa się, że ten akt prawny wymierzony jest w opozycjonistów krytykujących Kreml i proputinowską Jedną Rosję.

W czerwcu Rada Federacji przyjęła ustawę, która zwiększa aż 150 razy grzywny dla uczestników nielegalnych zgromadzeń. Ustawa ta jest postrzegana jako reakcja na serię wielkich antyrządowych protestów i ma zniechęcić opozycję do dalszych ulicznych wystąpień przeciwko prezydentowi Putinowi.

Czytaj więcej na ten temat w Money.pl
Putin mści się za protesty. Drakońskie kary 600 tysięcy rubli kary, zakaz zasłaniania twarzy podczas imprez masowych i ściganie internautów - taka będzie nowa ustawa.
Zaskakujące zachowanie rosyjskiej policji Według relacji rosyjskich mediów po raz pierwszy od 2 tygodni nie zatrzymano żadnego z demonstrantów.
Protesty w Rosji. Żądają uwolnienia więźniów Kilkaset osób nawoływało do bojkotu kontrolowanej przez koncern paliwowy Gazprom telewizji NTV.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)