Notowania

tarcza antyrakietowa
04.05.2011 06:52

Rosja żąda gwarancji w sprawie tarczy antyrakietowej

Moskwa oczekuje od Waszyngtonu zapewnienia, że amerykański system nie będzie wymierzony przeciwko siłom Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nevada Tumbleweed/cc/flickr)

Moskwa oczekuje od Waszyngtonu zapewnienia, że amerykański system nie będzie wymierzony *przeciwko strategicznym siłom jądrowym Rosji - powiadomiło rosyjskie MSZ w związku z nową umową USA i Rumunii. *

USA i Rumunia uzgodniły wczoraj, że miejscem lokalizacji bazy amerykańskich pocisków przechwytujących będzie dawna baza lotnicza w Deveselu. Rosyjski MSZ podkreślił, że Moskwa _ z największą uwagą śledzi rozwój sytuacji _ z uwzględnieniem tego, że planowany system obrony przeciwrakietowej może, według ocen Rosji, stwarzać w przyszłości ewentualne zagrożenia dla jej sił strategicznych.

_ - Z żalem konstatujemy, że praktyczne kroki zmierzające do stworzenia europejskiego segmentu globalnego systemu obrony przeciwrakietowej USA są podejmowane w oderwaniu od rosyjsko-amerykańskiego dialogu na tematy antyrakietowe, rozpoczętego za sprawą prezydentów: Dmitrija Miedwiediewa i Baracka Obamy _ - podkreślił rosyjski MSZ.

W takiej sytuacji, jego zdaniem, _ jeszcze bardziej aktualne staje się uzyskanie od USA gwarancji prawnych _, że rozwijany przez USA w Europie system nie jest wymierzony przeciwko strategicznym siłom nuklearnym Rosji.

Prezydent Rumunii Traian Basescu ogłosił we wtorek, że elementy przemodelowanej amerykańskiej tarczy antyrakietowej zostaną rozmieszczone na południu kraju, w bazie wojskowej Deveselu w okręgu Olt, przy granicy z Bułgarią._ - Tarcza antyrakietowa nie jest wymierzona przeciwko Rosji _ - podkreślił Basescu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/57/t80953.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tarcza;antyrakietowa;stanie;w;rumunii,130,0,822402.html) Tarcza antyrakietowa stanie w Rumunii Amerykańskie instalacje zostaną rozmieszczone na południu kraju, w bazie wojskowej Deveselu przy granicy z Bułgarią
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t134887.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tarcza;antyrakietowa;jest;podpis;prezydenta,102,0,818022.html) Tarcza antyrakietowa. Jest podpis prezydenta Bronisław Komorowski podpisał ustawę upoważniającą go do ratyfikowania umowy z USA o rozmieszczeniu w Polsce elementów systemu antybalistycznego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t125410.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wikileaks;znow;o;relacjach;polska;-;usa,229,0,811493.html) Wikileaks znów o relacjach Polska - USA Autorem datowanej na 20 marca 2009 roku notatki jest ambasador USA w Polsce Victor H. Ashe.
Tagi: tarcza antyrakietowa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz