Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja znów gra Smoleńskiem. Polska odpowiada: Propaganda

0
Podziel się

Rosjanie znów całą winą za katastrofę Smoleńską obarczyli polskich pilotów.

Rosja znów gra Smoleńskiem. Polska odpowiada: Propaganda
(PAP/ Paweł Supernak)
bDAPwViZ

Dziś w samo południe polscy prokuratorzy, *którzy wrócili z Moskwy, opowiedzą o swoich ustaleniach. Ale ich konferencja i tak będzie w cieniu tego, co wczoraj zrobili *Rosjanie, którzy zorganizowali w Moskwie konferencję ekspertów od lotnictwa.* *I znów całą winą za katastrofę Smoleńską obarczyli polskich pilotów i organizatorów lotu. Jeden z ekspertów stwierdził, że gdyby nawet w wieży lotniska Siewiernyj siedział szympans, to i tak niczego by to nie zmieniło i do katastrofy musiałoby dojść.

Według Rosjan, winę za tragedię ponoszą piloci, którzy popełnili szereg błędów. Polacy przede wszystkim nie zgodzili się na udział w locie rosyjskiego lidera, czyli kogoś kto zna lotnisko w Smoleńsku. Sami też nie zdecydowali się na lot próbny, który zapoznałby ich z warunkami lądowania w tamtym rejonie.

Jeden z ekspertów przytoczył dowcip rosyjskich pilotów. Według niego lotnicy mawiają tak: _ nie ma ziemi, nie ma ziemi, nagle bach i usta pełne ziemi _. _ - Taka była sytuacja, ponieważ wypatrywanie ziemi, gdy samolot leci w takich warunkach to samobójstwo _ - podkreślał Oleg Smirnow.

bDAPwVjb

Konferencja wywołała spore kontrowersje. Tym bardziej, że przedstawiciele agencji RIA Nowosti, którzy ją przygotowali nie potrafili odpowiedzieć na pytania o powody jej zorganizowania. Sugerowano, że zaproszeni rosyjscy eksperci mieli podsumować pierwszy etap śledztw prowadzonych przez polskie i rosyjskie organy śledcze.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t128791.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/raport;mak;presja;i;alkohol,219,0,751835.html) Raport MAK: Presja i alkohol

Żaden z rosyjskich ekspertów nie potrafił odpowiedzieć na pytania dotyczące przygotowania strony rosyjskiej do przyjęcia samolotu z prezydentem Polski na pokładzie i jakości pracy kontrolerów lotów ze Smoleńska.

Przedstawiciele RIA Nowosti uważają, że wypowiedzi ekspertów miały pomóc dziennikarzom w zrozumieniu przyczyn katastrofy i zapewnić opinii publicznej niezależne spojrzenie na przyczyny smoleńskiej katastrofy.

bDAPwVjh

W Polsce wystąpienia Rosjan wywołały ostre reakcje. Były polski akredytowany przy MAK Edmund Klich określił wideokonferencję rosyjskich jako propagandową zagrywkę. Jego zdaniem część zarzutów podniesionych podczas konferencji jest kuriozalna.

Klich zaznaczył, że według jego oceny, organizując wideokonferencję chciano sprowadzić dyskusję o katastrofie do tego, aby wszyscy zaczęli się bić na pięści. - _ W Rosji nie dzieje się nic przypadkowo, to nie jest tak, że grupa ekspertów sobie coś poopowiada _ - zaznaczył.

Wystąpienie rosyjskich ekspertów komentują polscy politycy PO z dystansem podchodzi do wczorajszej wideokonferencji rosyjskich ekspertów ws. przyczyn katastrofy smoleńskiej; PSL nazywa ją _ dziecinadą _. Bardziej stanowcza jest opozycja, która uważa, że konferencja to _ raport MAK numer dwa _.

bDAPwVji

_ - Co do telemostu to oczywiście każdy ma prawo konferencje robić. My czekamy na raport komisji Jerzego Millera. Jesteśmy przekonani, że ten raport będzie dokładny i pokaże nam całą prawdę o katastrofie _ - komentuje szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz.

Z kolei w ocenie przewodniczącego klubu PSL Stanisława Żelichowskiego wideokonferencja to dowód na to, że _ Rosjanie wykonują nerwowe ruchy, bo wiedzą, że polski raport na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej może być dla nich druzgocący _.

_ - Rosjanie popełniają błąd nie podając wśród przyczyn katastrofy winy ze swojej strony. Nie uda im się jednak tego uniknąć i przeforsować wersji, że tylko jedna strona ponosi winę za katastrofę _ - podkreślił.

_ - Wypowiedzi Rosjan to nie są żadne ciosy dla polskiej strony, to jest dziecinada. Dlatego Polska musi przygotować rzetelny raport i nie przyspieszać ze względu na jakieś wideokonferencje. Nie chodzi o to, żeby ścigać się z Rosjanami, kto szybciej nagada głupot _ - dodał Żelichowski.

bDAPwVjj

[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t129559.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chca;odrzucenia;klamliwego;raportu;mak,11,0,757003.html) Chcą odrzucenia "kłamliwego" raportu MAK
Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak nazwał wideokonferencję _ raportem MAK numer dwa _. Jego zdaniem, jest to _ powtórka z rozrywki _. - _ I znowu brak reakcji ze strony polskiego rządu _ - dodał.

_ - Dziwię się, że po raz kolejny rząd premiera Donalda Tuska toleruje takie zachowanie. Po raz kolejny zostaliśmy potraktowani nie jako partnerzy, ale jako przedmiot gry politycznej _ - powiedział Błaszczak.

_ - Zero do dwóch dla strony rosyjskiej _ - tak o rosyjskiej wideokonferencji mówił rzecznik SLD Tomasz Kalita. _ Uważamy, że trwa gra polityczna, gra medialna o to, kto zostanie obarczony winą za katastrofę smoleńską _ - powiedział.

W ocenie Kality, Rosjanie bardzo szybko reagują _ w sferze medialnej _. Kalita jest zdania, że postanowili oni narzucić _ swój własny opis rzeczywistości _ i wyprzedzić zaplanowaną na piątek konferencję prasową polskich prokuratorów wojskowych, którzy w czwartek rano wrócili z Moskwy, gdzie m.in. brali udział w przesłuchaniach świadków - osób obecnych 10 kwietnia ubiegłego roku w wieży kontrolnej smoleńskiego lotniska.

bDAPwVjk

Według rzecznika klubu PJN Lucjana Karasiewicza, telekonferencja z udziałem rosyjskich ekspertów _ po raz kolejny obnażyła słabość polskiego państwa i rządu Donalda Tuska _.

Jego zdaniem, strona rosyjska wykorzystuje opóźnienie w publikacji polskiego raportu na temat przyczyn katastrofy _ do publikowania kolejnych informacji, które są dla strony polskiej, zwłaszcza dla pilotów, bardzo niekorzystne _

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t20476.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/echa;konferencji;propagandowa;presja,65,0,773697.html) Echa konferencji: Propagandowa presja Antoni Macierewicz uważa, że Rosjanie chcą zmusić naszych ekspertów do zmiany zdania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t97424.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/miller;o;raporcie;smolenskim;komisja;nie;zwleka,168,0,769192.html) Miller o raporcie smoleńskim: Komisja nie zwleka Szef MSWiA odpiera zarzuty, że polska komisja celowo zwleka z zakończeniem pracy, by nastąpiło to w okolicach rocznicy tragedii.

_ _

bDAPwVjC
wiadomości
kraj
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)