Notowania

Przejdź na
wojna w syrii
04.10.2012 20:16

Rosja znowu blokuje rezolucje ONZ

Rada Bezpieczeństwa ONZ nie wyda rezolucji potępiającej ostatnie incydenty na granicy syryjsko-tureckiej. Choćby chciała.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FlashStef/CC/Flickr)

*Rada Bezpieczeństwa ONZ nie wyda rezolucji potępiającej ostatnie incydenty na granicy syryjsko-tureckiej. Przyjęcie dokumentu blokuje Rosja, uważana za sojusznika syryjskich władz. *

Od początku konfliktu w Syrii Rosjanie zablokowali już co najmniej 3 rezolucje, potępiające działania syryjskich władz.

Napięta sytuacja na pograniczu syryjsko-tureckim jeszcze bardziej się zaostrzyła po tym, jak wystrzelone z terenu Syrii rakiety trafiły wczoraj w budynki w tureckim mieście Akcakale i zabiły pięć osób. W odpowiedzi Turcja ostrzelała cele położone w Syrii.

To pierwszy przypadek od początku konfliktu w Syrii, gdy tureckie wojska odpowiadają ostrzałem na incydenty przy granicy. Ostrzał potępił m.in. Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Mun. Jego zdaniem napięcie grozi rozlaniem się konfliktu w Syrii na cały region.

_ - Sekretarz Generalny wielokrotnie wyrażał zaniepokojenie możliwością rozlania się syryjskiego kryzysu na sąsiednie kraje, tak jak okazało się w przypadku Turcji. Sytuacja w Syrii wciąż się pogarsza, czego przykład mieliśmy w tym tygodniu w Aleppo, kiedy w zamachu bombowym zginęło wielu ludzi, w tym cywilów. Zwiększa się także ryzyko, że konflikt obejmie cały region i stanie się zagrożeniem dla pokoju międzynarodowego _ - powiedział Martin Nesirky, rzecznik sekretarza.

Turecki parlament zgodził się dzisiaj na ewentualne wysłanie wojsk na tereny syryjskie. Władze w Ankarze podkreślają jednak, że decyzja nie oznacza wypowiedzenia Syrii wojny, ale ma służyć jako _ ostrzeżenie _.

Czytaj więcej w Money.pl
Turcja wypowiada Syrii wojnę? Jest decyzja Parlament Turcji zezwolił siłom zbrojnym na prowadzenie operacji militarnych poza granicami kraju.
Minister zajmuje stanowisko w sprawie Turcji Według szefa MON fakt, że pociski moździerzowe spadły na sąsiedni kraj, może świadczyć o tym, że konflikt wewnętrzny w Syrii wymyka się spod kontroli.
Anonimowa deklaracja Turcji w sprawie Syrii Turcja nie otrzymała żadnych wyjaśnień czy przeprosin od Syrii w związku z syryjskim ostrzałem tureckiej miejscowości przygranicznej, w którym zginęło pięcioro tureckich cywilów.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz