Notowania

katyń
03.10.2010 17:23

Rosjanie negują odpowiedzialność Stalina za Katyń

Wydano książkę w której zbrodnię przypisano Niemcom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ency/public domain)

_ Niemcy w Katyniu. Dokumenty o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych jesienią 1941 roku _ - to tytuł nowej książki negującej odpowiedzialność Józefa Stalina i NKWD za mord na polskich oficerach wiosną 1940 roku, która ukazała się w Rosji.

Publikacja w nakładzie 3 tys. egzemplarzy wydrukowało wydawnictwo ITRK. Oficyna ta powstała w 1992 roku. Wydaje literaturę piękną, dziecięca i naukową, a także książki i broszury ekonomiczne. Na swojej stronie internetowej podkreśla, że głównym nurtem ideologiczno-politycznym w jej działalności jest patriotyzm.

W książce zaprezentowano m.in. raport komisji Nikołaja Burdenki, meldunki wywiadu 50. armii Frontu Zachodniego i partyzantów, którzy działali na terytorium obwodu smoleńskiego, jak również zeznania świadków z procesu norymberskiego.

Komisja Burdenki odpowiedzialnością za zbrodnię katyńską obarczyła Niemców. Także przed międzynarodowym trybunałem wojskowym w Norymberdze oskarżyciele z ZSRR próbowali przypisać tę masakrę hitlerowcom.

Redaktorem publikacji jest filozof Riczard Kosołapow, profesor Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU) im. Michaiła Łomonosowa i redaktor naczelny pisma _ Kommunist _.

Sygnalizując książkę, dziennik _ Prawda _ zauważył, że _ wydanie tych dokumentów jest podyktowane koniecznością ustalenia prawdy o tym, co wydarzyło się w Katyniu, a także uznania jej tak w Rosji, jak i Polsce _.

_ - Obecni władcy Rosji uznali rozstrzelanie polskich jeńców wojennych przez radzieckie organy NKWD, przeprosili stronę polską, a później nawet przekazali jej dokumenty archiwalne, jakoby potwierdzające taką egzekucję. Wywołało to oburzenie wśród wielu rosyjskich obywateli, którzy znają prawdę i są głęboko przekonani, iż polskich oficerów rozstrzelali okupanci niemiecko-faszystowscy _ - podkreśliła ta komunistyczna gazeta.

_ - Z uczuciem obrazy przyjmowano materiały telewizyjne, radiowe i prasowe, w których propagowano i uznawano faszystowską wersję _ - dodała.

Według _ Prawdy _, _ dla strony polskiej przyjęcie wersji niemieckiej jest korzystne, gdyż będzie ona mogła zażądać od Rosji pokaźnego zadośćuczynienia materialnego _. _ A dla naszych jest korzystne politycznie - oczerniając historię ZSRR można usprawiedliwiać obecne wady i porażki _ - wskazała.

W ubiegłym miesiącu odpowiedzialność Stalina za zamordowanie polskich oficerów w 1940 roku zanegował jeden z liderów Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) Wiktor Iljuchin, który w liście do premiera Rosji Władimira Putina zaapelował o wznowienie śledztwa w sprawie Katynia.

Iljuchin, który jest jednocześnie wiceprzewodniczącym komisji ds. ustaw konstytucyjnych i rozwoju państwa Dumy Państwowej (izby niższej rosyjskiego parlamentu), argumentował, że dochodzenie Głównej Prokuratury Wojskowej FR w sprawie zbrodni katyńskiej _ było prowadzone z poważnymi uchybieniami proceduralnymi, nieobiektywnie, w celu dogodzenia Polakom _.

Dlatego, według komunistycznego polityka, powinno być kontynuowane, a po jego zakończeniu - _ przekazane do sądu dla publicznej oceny zgromadzonych w jego aktach dokumentów _.

Iljuchin odwołał się do wniosków sformułowanych przez uczestników panelu _ Katyńska tragedia: aspekty prawne i polityczne _, który 19 kwietnia zorganizowała w Dumie frakcja KPRF.

Jego uczestnicy skrytykowali władze Rosji za to, że te _ nie raczywszy zapoznać się ze wszystkimi dokumentami, już niejednokrotnie przeprosiły Polskę za Katyń _. Ich zdaniem, Polacy wzięci do niewoli w 1939 roku przez Armię Czerwoną zostali zamordowani w 1941 roku przez hitlerowców, a dokumenty świadczące o winie Stalina i NKWD zostały sfabrykowane.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t96188.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miedwiediew;katyn;to;przypadek;falszowania;historii,18,0,617746.html) Miedwiediew: Katyń to przypadek fałszowania historii _ Prawda w końcu powinna zostać przedstawiona _ - mówi prezydent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t94116.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosjanie;przekazali;kolejne;akta;w;sprawie;katynia,46,0,680494.html) Rosjanie przekazali kolejne akta w sprawie Katynia Prokuratura generalna Rosji przekazała 20 tomów kopii akt.
Tagi: katyń, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz