Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosjanie publikują dokumenty o zbrodni katyńskiej

0
Podziel się:

Chcą w ten sposób przekonać tych, którzy w winę Rosji nie wierzą.

Rosjanie publikują dokumenty o zbrodni katyńskiej
(Gewitterkind/iStockphoto)

Do tej pory nigdy rosyjskie archiwa oficjalnie nie umieszczały na swoich stronach internetowych dokumentów wydanych przez władze - powiedział szef Federalnej Służby Archiwalnej Andriej Artizow. Jest to pierwszy tego typu przypadek w historii tej instytucji.

Federalna Służba Archiwalna Rosji umieściła na swojej stronie internetowej elektroniczną wersję dokumentów dotyczących rozstrzelanych w Katyniu Polaków.

Artizow dodał, że opublikowane dziś dokumenty przez długi czas pozostawały w archiwach. Zwrócił uwagę, że były one utajnione i dostęp do nich miało bardzo niewiele osób.

Andriej Artizow przypomniał również, że są jeszcze osoby,które podają w wątpliwość dokumenty związane ze zbrodnią katyńską i mówią, że są one fałszywe i przygotowane na zlecenie. Utrzymują przy tym, że nigdy nie doszło do rozstrzelania polskich oficerów w Katyniu. Twierdzą, że tę zbrodnię popełnili Niemcy.

Artizow powiedział, że w związku z tym podjęto decyzję o umieszczeniu na oficjalnej stronie Federalnej Służby Archiwalnej Rosji elektronicznych wersji oryginalnych dokumentów o Katyniu, które były przechowywane w Rosyjskim Archiwum Państwowym.

Wśród łącznie siedmiu udostępnionych w ten sposób dokumentów jest notatka ludowego komisarza spraw wewnętrznych Ławrentija Berii do Stalina z 5 marca 1940 roku. Uznaje ona polskich jeńców wojennych za _ zdeklarowanych i nie rokujących nadziei poprawy wrogów władzy radzieckiej _ i proponuje rozpatrzenie ich sprawy _ w szczególnym trybie, z zastosowaniem wobec nich najwyższego wymiaru kary - rozstrzelania _.

Rosarchiw opublikował również tekst podpisanej przez Stalina decyzji Biura Politycznego WKP(b) nr 144 z 5 marca 1940 roku, akceptującej propozycję Berii. Zamieszczono trzy kopie tego tekstu, zaczerpnięte z różnych archiwaliów.

Pozostałe trzy dokumenty na stronie internetowej Rosarchiwu mają charakter pomocniczy, zawierając wydawane od końca lat 50. decyzje władz w sprawie materiałów katyńskich.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)