Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rośnie dług miasta - rosną podatki

0
Podziel się:

Gdańsk inwestuje. Budowane są nowe drogi i stadion na Euro 2012. Jednak wraz z tymi inwestycjami rośnie zadłużenie. Pod koniec 2010 r. wynosiło ono 50 proc. dochodów miasta. Żeby utrzymać finansową równowagę Gdańsk podnosi podatki. Będzie też podwyżka biletów ZTM?

Rośnie dług miasta - rosną podatki

2027 zł to wysokość zadłużenia Gdańska w przeliczeniu na każdego z 456 tys. mieszkańców (na koniec 2010 r.). Jednocześnie władze miasta coraz głębiej sięgają do portfeli mieszkańców. Od stycznia gdańszczan obowiązuje wyższa stawka za wodę i ścieki. W maju podrożeć mają czynsze w lokalach komunalnych. Niewykluczona jest wzrost cen biletów tramwajowych. Skarbnik Teresa Blacharska niejednoznacznie odpowiedziała, czy będzie podwyżka. - Dochody z biletów pokrywają 50 procent kosztów, ale decyzja jeszcze nie zapadła - mówi w dodatku ekonomicznym do "Rzeczpospolitej". Gdańsk stara się zwiększyć dochody, by równoważyć rosnące wydatki. W tym na promowany przy każdej możliwej okazji stadion na Letnicy. - Mistrzostwa Europy to niepowtarzalna okazja do międzynarodowej promocji miasta - przekonuje Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. Przypomnijmy jednak, że obiekt budowany jest w przeważającej części z funduszy miejskich. Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego argumentują na łamach "Polityki", że takie miasta jak
Gdańsk przegapiły szansę na większy rozwój inwestując w Euro2012. - Poniesiono tzw. koszty utraconych możliwości - zamiast inwestować w infrastrukturę, przeznaczono pieniądze na stadiony - mówią. Każdy gdańszczanin do kasy miasta wpłaci średnio w 2011 r. 2804 zł w różnorakich podatkach i opłatach.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)