Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rośnie liczba ofiar w Egipcie. 38 osób nie żyje

0
Podziel się

Do starć między siłami bezpieczeństwa a demonstrantami doszło w czasie demonstracji w 40. rocznicę ostatniej wojny arabsko-izraelskiej.

Rośnie liczba ofiar w Egipcie. 38 osób nie żyje
(PAP/EPA)
bEicTtkl

W niedzielę, w 40. rocznicę wojny Jom Kippur, podczas starć demonstrantów z policją i wojskiem w całym Egipcie zginęło 38 osób, ponad 200 odniosło rany - podało Ministerstwo Zdrowia. W samej stolicy, gdzie była największa liczba ofiar, aresztowano 423 osoby.

Do starć między siłami bezpieczeństwa a demonstrantami dochodziło w czasie demonstracji w 40. rocznicę ostatniej wojny arabsko-izraelskiej niemal we wszystkich dzielnicach Kairu, gdzie od wczesnego ranka siły zbrojne manifestowały swą obecność. Mieszkańców obudził przelot eskadr samolotów bojowych i śmigłowców nad dachami domów. Opozycja islamska uznała to za rządowy pokaz siły.

Zwolennicy obalonego islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego nie zdołali wedrzeć się na historyczny plac Plac Wolności (plac Tahrir) w sercu Kairu, który stał się symbolem rewolucji 2011 roku i na którym demonstrowały wówczas skutecznie przeciwko prezydentowi Hosniemu Mubarakowi setki tysięcy Egipcjan.

bEicTtkn

Na prowadzącej do placu ulicy Kasr al-Aini demonstranci schronili się przed szarżą policji za barykadą z płonących opon samochodowych. Policja ostrzelała ich granatami z gazem łzawiącym.

Nad ranem czołgi i samochody pancerne zajęły pozycje na niektórych głównych mostach na Nilu i w różnych strategicznych punktach miasta, co skutecznie utrudniało ruchy demonstrantów na obszarze Kairu.

W mieście Delga, na południe od stolicy, zdominowanym przez zwolenników obalonego prezydenta Mursiego, użyli oni broni palnej próbując opanować komisariat policji. Zostali odparci przez siły bezpieczeństwa, które otwarły do nich ogień.

Miasto było przez miesiąc w rękach islamistów, ale w połowie września policja i wojsko opanowały tam sytuację.

bEicTtkt
Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie apelują: opamiętajcie się Minister obrony USA Chuck Hagel wezwał szefa egipskiej armii by powstrzymał rozlew krwi.
Tragiczne starcia w Egipcie. Są oficjalne informacje To najkrwawsza konfrontacja od momentu odsunięcia Mursiego od władzy.
Co naprawdę wydarzyło się w Egipcie? Nowe doniesienia Według Bractwa Muzułmańskiego nie żyje co najmniej 70 osób. Niemal 200 zostało rannych.
Na egipskich ulicach znowu polała się krew Zwolennicy byłego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego starli się z siłami bezpieczeństwa - poinformował szef służb ratowniczych Mohammed Sultan.
bEicTtkO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)