Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rośnie liczba ofiar wybuchu wulkanu w Indonezji

0
Podziel się:

Do 28 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wybuchu wulkanu Merapi na Jawie.

Rośnie liczba ofiar wybuchu wulkanu w Indonezji
(PAP/EPA)

Wskutek wybuchu wulkanu Merapi w środkowej części indonezyjskiej wyspy Jawy 60 osób trafiło do szpitala z poparzeniami i problemami oddechowymi - poinformował rzecznik miejscowego szpitala.

Aktualizacja 9:57

Heru Nugroho ze szpitala w mieście Jogyakarta powiedział agencji Kyodo, że ofiary śmiertelne znaleziono wewnątrz i w okolicy domu strażnika Merapi, Mbaha Maridjana. Zadaniem strażnika jest wydawanie okolicznym mieszkańcom polecenia ewakuacji w razie zbliżającej się erupcji.

fot: PAP/EPA_ fot: PAP/EPA _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/indonezja;wybuch;wulkanu;merapi,galeria,4435,0.html)Przedstawiciele służb ratunkowych powiedzieli, że krewni Maridjana rozpoznali go po koszuli i czapce. Znaleziono go klęczącego w pozycji modlitewnej, z głową schyloną do podłogi zgodnie z naukami islamu.

Według źródeł szpitalnych większość rannych to ludzie starsi, którzy odmówili opuszczenia swych domów przed erupcją.

Wulkan Merapi, mający wysokość 2914 metrów n.p.m., jest położony na gęsto zaludnionych terenach, w odległości 26 km od miasta Jogyakarta. Przed wybuchem naukowcy ostrzegali, że może dojść do najsilniejszej erupcji tego wulkanu od wielu lat.

W poniedziałek władze Indonezji ogłosiły najwyższy stopień zagrożenia i rozpoczęły ewakuację tysięcy ludzi, mieszkających w promieniu 10 km od krateru Merapi.

Do erupcji Merapi dochodzi średnio co cztery lata. Ostatni wybuch nastąpił w czerwcu 2006 roku, a w jego następstwie zginęły dwie osoby. Z kolei w wyniku wybuchu w 1994 roku śmierć poniosło 60 osób, a w 1930 roku - 1400 ludzi.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t109547.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wybuch;wulkanu;na;sumatrze;ewakuowano;12;tys;osob,20,0,666644.html) Wybuch wulkanu na Sumatrze, ewakuowano 12 tys. osób Wulkan Sinabung wyrzuca w powietrze dym i popioły na wysokość 1,5 tys. metrów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t87429.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/filipiny;wulkan;grozi;wybuchem;ewakuacja;50;tys;osob,169,0,567209.html) Filipiny: Wulkan grozi wybuchem, ewakuacja 50 tys. osób Według sejsmologów, do erupcji wulkanu dojdzie w ciągu kilku dni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t95047.jpg ) ] (http://pogoda.money.pl/wiadomosci/artykul/islandia;wulkan;wciaz;aktywny,253,0,611581.html) Islandia: Wulkan wciąż aktywny Jednak pióropusz popiołów, zmniejszył się do około 2 tys. metrów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)