Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
27.12.2007 06:55

Rosyjskie bombowce nad Danią i Finlandią

Dwa Tu-160 zbliżyły się w czasie świąt do granic Danii. Tu-154 naruszył przestrzeń Finlandii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Duńskie myśliwce F-16 musiały wystartować w czasie świąt Bożego Narodzenia w kierunku dwóch rosyjskich bombowców strategicznych Tu-160, które zbliżyły się do granic Danii - podały w środę media w Kopenhadze.

Pojawienie się w nocy z wtorku na środę zdolnych do przenoszenia broni jądrowej Tu-160, zasygnalizowało Duńczykom lotnictwo norweskie. Norwegowie, też na F-16, towarzyszyli Rosjanom w ich locie na południe wzdłuż brzegów Norwegii.

Loty rosyjskich bombowców, znane z lat zimnej wojny i wznowione przed kilkoma miesiącami, prowadzą zwykle w kierunku W. Brytanii. W połowie drogi, nad Morzem Północnym, nadzór nad bombowcami przejmuje od Norwegów lotnictwo brytyjskie. Tym razem jednak Rosjanie zmienili trasę i skręcili w kierunku duńskich wybrzeży. Ostatni raz - jak podaje komunikat dowództwa duńskich sił powietrznych - podobne zdarzenie miało miejsce 30 października.

Duńskie samoloty wystartowały na spotkanie rosyjskich maszyn zbliżających się do granicy tzw. strefy bezpieczeństwa kraju we wtorek o godzinie 23.45. Rosjanie jednak nie zdecydowali się na jej przekroczenie i skręcili obierając kierunek nad Wyspy Brytyjskie.

Dwa duńskie F-16 towarzyszyły im w dalszym locie przekazując "gości" o godz 0.18 w środę i ok. 120 km od duńskiego obszaru powietrznego, samolotom brytyjskiego RAF-u.

W drodze powrotnej, w rejon Murmańska, bombowcom Tu-160 towarzyszyły myśliwce brytyjskie i norweskie.

Rosyjski samolot wojskowy naruszył w również fińską przestrzeń powietrzną od strony południowego wybrzeża - poinformował rzecznik ministerstwa obrony Finlandii Jyrki Iivonen.

Nastąpiło to w miesiąc po tym, jak oba kraje uzgodniły podjęcie kroków w kierunku ograniczenia podobnych naruszeń.

Iivonen sprecyzował, że wtargnięcie samolotu typu Tu-154 w przestrzeń powietrzną Finlandii trwało około trzech minut. "Wydaje się, że był to samolot transportowy" - dodał.

Jak wyjaśniał dalej rzecznik fińskiego resortu obrony, "straż graniczna zbada sprawę naruszenia (przestrzeni powietrznej) i jeśli śledztwo zostanie zakończone, zdecydujemy, czy wymagać będzie podjęcia dalszych kroków".

W ostatnich latach kilkakrotnie dochodziło do naruszenia fińskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty wojskowe - głównie samoloty transportowe.

We wrześniu tego roku Moskwa przeprosiła Helsinki za to, że jeden z rosyjskich samolotów wtargnął w przestrzeń powietrzną Finlandii, podkreślając, że było to działanie nieumyślne.

Tagi: rosja, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz