Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosyjskie telewizje zrelacjonowały zaprzysiężenie Poroszenki

0
Podziel się:

Wszystkie kontrolowane przez państwo stacje telewizyjne w Rosji zrelacjonowały uroczystość zaprzysiężenia prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.

Rosyjskie telewizje zrelacjonowały zaprzysiężenie Poroszenki
(RuED/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Wszystkie kontrolowane przez państwo stacje telewizyjne w Rosji w sobotę zrelacjonowały uroczystość zaprzysiężenia prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Informacyjna Rossija 24 transmitowała ceremonię w Kijowie na żywo.

NTV wybiła, że zwracając się do mieszkańców Donbasu, Poroszenko przeszedł na język rosyjski i że zapowiedział, iż wkrótce odwiedzi ten region, aby nawiązać dialog z jego mieszkańcami.

_ W najbliższym czasie przyjadę do was jako prezydent. Z pokojem. Z projektem decentralizacji władzy. Z gwarancją swobodnego używania w waszym regionie języka rosyjskiego. Z twardym zamiarem, by nie dzielić Ukraińców na właściwych i niewłaściwych. Z nacechowanym szacunkiem stosunkiem do specyfiki regionów i tradycji religijnych _ - przytoczyła rosyjska telewizja ukraińskiego przywódcę.

NTV zauważyła, iż _ następnie - już po ukraińsku - Poroszenko powiedział, że ten język pozostanie jedynym językiem państwowym na Ukrainie, że o żadnej federalizacji nie może być mowy, że negocjacji z tymi, którzy walczą po stronie wschodu, prowadzić nie będzie _.

Stacja zaznaczyła, że na czas zaprzysiężenia Poroszenki nie wstrzymano _ operacji antyterrorystycznej _ na wschodzie Ukrainy.

Z kolei Kanał 1 wyeksponował deklarację ukraińskiego prezydenta, że postara się pokojowo uregulować sytuację na wschodzie kraju. Stacja podkreśliła, że przedstawiony przez niego plan przewiduje amnestię. Odnotowała też, iż do mieszkańców Donbasu zwrócił się po rosyjsku.

Natomiast Rossija zwróciła uwagę m.in. na ten fragment przemówienia, w którym Poroszenko oświadczył, że _ Krym był, jest i pozostanie ukraiński _ oraz że w czwartek w Normandii powiedział to prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.

Stacja poinformowała, iż prezydent Ukrainy zadeklarował, że nie chce wojny oraz że będzie dążyć do zapewnienia jedności Ukrainy. Odnotowała również, że wezwał Donbas do złożenia broni oraz że obiecał amnestię tym, którzy nie mają krwi na rękach.

Z Moskwy Jerzy Malczyk

Czytaj więcej w Money.pl
Sikorski: "Putin zmusił Zachód do decyzji" - _ To co wydarzyło się na Ukrainie kończy pewną epokę _ - mówi szef MSZ Radosław Sikorski.
"Nikt nie zmieni nas w niewolników". Poroszenko przysięga, a Majdan ostrzega! Petro Poroszenko uzyskał blisko 55-procentowe poparcie i wygrał już w pierwszej turze wyborów. Dziś został zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy.
Będzie porozumienie Rosji i Ukrainy? W poniedziałek Oettinger oświadczył, że Komisja Europejska wystosowała propozycje w sprawie warunków spłaty długu Ukrainy i ceny gazu do końca czerwca 2015 roku.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)