Notowania

rozejm w syrii
28.06.2013 13:29

Rozejm w Syrii. Rosja gotowa na rozmowy

Rosja jest zaangażowana w przygotowywanie konferencji pokojowej w sprawie konfliktu w Syrii, ale inne kraje i ugrupowania komplikują sytuację - twierdzi minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Na zdj. Siergiej Ławrow

Rosja jest zaangażowana w przygotowywanie konferencji pokojowej w sprawie konfliktu w Syrii, ale inne kraje i ugrupowania komplikują sytuację poprzez próby stawiania warunków wstępnych - oświadczył dzisiaj minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Ławrow, który w przyszłym tygodniu ma się spotkać z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, aby omówić planowaną konferencję, podkreślił także, że dostarczanie broni rebeliantom walczącym z prezydentem Baszarem el-Asadem _ stoi w sprzeczności z ideą konferencji _.

_ - Opozycja (syryjska), która jest wspierana przez Zachód, i inne kraje regionu ogłosiły, że nie wezmą udziału w konferencji, jeśli reżim nie zgodzi się na kapitulację _ - mówił Ławrow po spotkaniu z marokańskim szefem dyplomacji. Zaznaczył, że gdy ogłaszano rosyjsko-amerykańską inicjatywę, była mowa, że uczestnicy nie będą mogli stawiać żadnych warunków wstępnych.

USA i Rosja, uznawana za sojusznika Asada, w maju uzgodniły zamiar zorganizowania konferencji międzynarodowej z udziałem obu stron syryjskiego konfliktu. Ale rozmowy przygotowawcze prowadzone w tym tygodniu w Genewie z udziałem Rosji, Stanów Zjednoczonych i ONZ nie doprowadziły do przełomu.

Zacięte walki w syryjskim mieście Aleppo

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/zaciete-walki-w-syryjskim-miescie-aleppo-g473216.html) Nie ustalono na razie daty konferencji. Rosja sprzeciwia się jakiejkolwiek ingerencji z zewnątrz w konflikt syryjski; tłumaczy, że nie broni reżimu Asada, ale stoi na stanowisku, że jego odejście od władzy nie może być warunkiem podjęcia rozmów pokojowych.
Czytaj więcej w Money.pl
Rosja wycofuje wojsko z Syrii? Są zmiany Rosyjski personel wojskowy w bazie marynarki wojennej w syryjskim porcie Tartus został zastąpiony cywilnym.
Rozmowy z Rosją zakończą rozlew krwi? Prowadzone dzisiaj w Genewie rozmowy między przedstawicielami USA a Rosji zakończyły się bez porozumienia.
Trudne rozmowy Merkel i Putina Prezydent Rosji nie uważa, aby Baszar el-Asad walczył z własnym narodem. To nie jedyna kwestia w której ma odmienne zdanie od kanclerz Niemiec.
Tagi: rozejm w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz