Notowania

partia palikota
02.10.2010 07:45

Ruch Palikota, odchodzi z PO i zakłada własną partię

Idee są, nastrój społeczny do zmiany jest, są pieniądze. Będzie coś nowego. Powstaje Nowoczesna Polska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

Aktualizacja 17:00

Zakaz uczestniczenia osób duchownych w uroczystościach państwowych, jawność dokumentów urzędowych i równa pensja dla mężczyzn i kobiet - to 3 z 15 postulatów programowych, które Janusz Palikot prezentuje podczas dzisiejszego kongresu Ruchu Poparcia Palikota.

Przed imprezą Palikot zapowiedział, że poinformuje, kiedy odejdzie z PO. _ Na pewno nie będę tego przeciągał _ - zapewnił podczas briefingu przed Salą Kongresową, w której odbywa się kongres Ruchu Poparcia Palikota. Na stronie Ruchu opublikował sondę - z pytaniem, kiedy powinien odejść: po wyborach samorządowych 2010, po wyborze władz Stowarzyszenia Nowoczesna Polska, do końca roku 2010, natychmiast czy nigdy.

Na swym blogu napisał m.in.: _ Przekonamy się kto ma większą siłę przekazu: czy wyczerpany i wypluty z pomysłów Premier, który zaleca Polakom, aby przez kolejne lata gryźli trawę i zaciskali zęby, a przy tym radośnie obiecuje, że już za kolejnym zakrętem czeka nas piękny widok, czy tysiące młodych ludzi, którzy zgadzają się z Kazimierzem Kutzem, że Platforma straciła powab uroczej panny i stała się dupowatą, starą, zgryźliwą i zgnuśniałą ciotką _.

Jak wynika z jego wcześniejsze wypowiedzi, jego plany są dość poważne i ukierunkowane na własną działalność polityczną.

POSŁUCHAJ JANUSZA PALIKOTA:

Polityk dodał, że zacznie się _ największa po 1989 roku kampania społeczna i obywatelska _ - ma trwać do wyborów parlamentarnych w przyszłym roku. Zapowiedział też, że ludzie skupieni wokół jego Ruchu wystartują w wyborach do parlamentu.

Poinformował, że zamiar wstąpienia do stowarzyszenia zadeklarowało 8 tysięcy osób, a blisko 4 tysiące weźmie udział w kongresie.

Pytany, czy _ wyciąga _ ludzi z PO, zaprzeczył. Na uwagę, że głos na kongresie ma zabrać Kazimierz Kutz odparł, że z Kutzem jest mu chyba najbliżej w PO, bo mają bardzo podobne poglądy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t40717.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/kutz;ruch;palikota;ma;szanse;naprawic;bledy;platformy,124,0,684668.html) Kutz: Ruch Palikota ma szansę naprawić błędy Platformy
Oprócz Palikota ma kongresie przemawiać mają m.in. Kutz i Ryszard Kalisz (SLD). _ Kutz, Kalisz to są ludzie otwarci na dyskusję, którzy uważają, że tej dyskusji w Polsce brakuje _ - powiedział Palikot.

Palikot przyznał, że ma _ potworną tremę _. _ Jeszcze nigdy tak się nie denerwowałem. To jest najważniejsza decyzja w moim życiu politycznym, od wstąpienia do PO _ - powiedział.

Do końca roku mają powstać ogólnopolskie i regionalne struktury stowarzyszenia Ruch Poparcia Palikota Nowoczesna Polska. Palikot zapowiada, że sam będzie jeździł w tym celu po całym kraju.

_ - Powiem w największym skrócie: idee są, energia jest, nastrój społeczny do zmiany jest, są pieniądze. Będzie coś nowego. Moją najmocniejszą stroną było zawsze zmaganie się z niemożliwym _ - podsumował.

Palikot pali za sobą mosty?

Na uwagę, że pali za sobą mosty, Palikot odpowiedział: _ W jakiejś części tak, ale to zależy od obydwu stron. Ja nie jestem nastawiony na rozbijanie Platformy _. Przyznał jednocześnie, że zdaje sobie sprawę, że _ jak mu się nie uda, to koniec _.

Wiceszef klubu PO Rafał Grupiński jest zdania, że ostatnie wypowiedzi Palikota świadczą o tym, iż _ zakłada własną partię polityczną _. _ Janusz Palikot powinien dobrze przemyśleć swoje zamiary i jeśli tak zdecydował, powinien natychmiast opuścić Platformę Obywatelską _ - powiedział Grupiński.

Palikot opowiedział się na swoim blogu za ponoszeniem przez prokuratorów [ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t32934.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/dzikowski;jesli;palikot;odejdzie;bedziemy;rywalami,146,0,681362.html) Dzikowski: Jeśli Palikot odejdzie, będziemy rywalami
odpowiedzialności za _ bezzasadne akty oskarżenia _. Napisał, że obecna prokuratura ma _ strukturę stalinowską _. _ Trzeba to zmienić, aby politycy nie mogli bezkarnie używać służb do walki politycznej, jak to przeżywaliśmy za Ziobry, SLD i za Schetyny _ - ocenił na blogu.

Grupiński uważa, że oskarżając marszałka Sejmu Grzegorza Schetynę o wykorzystywanie służb specjalnych Palikot _ stara się maksymalnie nagłośnić swój zjazd _. _ W ten sposób go nagłaśniając, brzydko żegna się z kolegami i przyjaciółmi z PO _ - dodał wiceprzewodniczący klubu Platformy.

Z kolei szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz ma nadzieję, że partyjnych kolegów na kongresie nie będzie.

POSŁUCHAJ TOMASZA TOMCZYKIEWICZA:

Nad udziałem w kongresie Palikota zastanawia się Ryszard Kalisz. _ Zawsze jestem tam, gdzie mogę wygłosić swoje opinie _ - dodał. Jednak - jak podkreśla - nie traktuje kongresu Palikota w _ kategoriach politycznych _.

Swoje wystąpienia - oprócz wspomnianego Ryszarda Kalisza i Kazimierza Kutza - będzie miała również Manuela Gretkowska i Magdalena Środa. Przedstawicielka Kongresu Kobiet wyjaśnia, że jest zainteresowana wizją Polski kryjącą się w programie Janusza Palikota.

POSŁUCHAJ MAGDALENĘ ŚRODĘ:

Inni politycy z lewej strony sceny politycznej zastrzegają, że nie będą uczestniczyć w kongresie. _ Siedzę w Szczecinie _ - powiedział Bartosz Arłukowicz (SLD). W jego ocenie, ruch Palikota nie będzie zagrożeniem dla lewicy. _ Im więcej ludzi mówi o wartościach lewicowych, tym lepiej _ - podkreślił.

_ - Przyznam szczerze, że niewiele wiem o tym, co ten Pan robi. Bo mnie to męczy i irytuje. Raz atakuje marszałka Schetynę. Innym razem oskarża prezydenta o pijaństwo i domaga się ścigania kogoś wymachując wibratorem - _ powiedział Money.pl, Jerzy Wenderlich, wicemarszałek Sejmu z SLD. _ Doprawdy, przyznam się, że jeszcze takiego niezrównoważenia w życiu publicznym nie widziałem. I chyba nie chcę więcej oglądać _- dodał.

Europoseł Sojuszu Wojciech Olejniczak uważa z kolei, że inicjatywa posła PO powinna mobilizować lewicę. _ Powinniśmy być aktywni i uznać to za pewnego rodzaju konkurencję _ - zaznaczył.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t20247.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pitera;atakuje;palikota;narusza;dobra;schetyny,19,0,684819.html) Pitera atakuje Palikota: _ Narusza dobra Schetyny _ Poseł PO zarzucił marszałkowi Sejmu używanie służb specjalnych do walki politycznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t20400.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/napieralski;palikot;to;nie;problem;sld;a;po,254,0,682494.html) Napieralski: Palikot to nie problem SLD, a PO Szef SLD nie boi się konkurencji ze strony nowego ugrupowania posła PO.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t20330.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kalisz;idzie;do;palikota;robie;to;co;chce,186,0,682426.html) Kalisz idzie do Palikota: _ Robię, to co chcę _ Poseł SLD wybiera się w najbliższy weekend na kongres ruchu Poparcia Palikota.
Tagi: partia palikota, paweł graś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz