Notowania

powódź 2010
20.05.2010 19:50

Ruszają pracę nad przeciwpowodziową specustawą

RBN opowiedziała się za przyspieszeniem inwestycji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

Wszyscy członkowie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zgodzili się na propozycję uchwalenia specjalnej ustawy, ułatwiającej inwestycje hydrotechniczne. Z akceptacją Rady spotkał się także pomysł wprowadzenia zakazu budownictwa na terenach zalewowych.

Propozycje ustaw przedstawił podczas posiedzenia rozszerzonej dziś Rady wykonujący obowiązki prezydenta marszałek SejmuBronisław Komorowski.

Po zakończeniu spotkania marszałek poinformował, że wszystkie siły polityczne zgodziły się, iż należy przyjąć rozwiązania prawne, które pozwolą w przyszłości zapobiegać powodzi.

POSŁUCHAJ BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO:

Bronisław Komorowski nie wykluczył, że zostanie zwołane dodatkowe posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie mogliby zająć się ustawami powodziowymi.

Nowe rozwiązania prawne mają regulować między innymi kwestię wykupu ziemi pod inwestycje związane z budową wałów przeciwpowodziowych i zbiorników retencyjnych.

*POSŁUCHAJ BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO: *


Bronisław Komorowski chce, żeby skorzystać z rozwiązań, które stosuje się przy inwestycjach w infrastrukturę drogową. Specjalna ustawa drogowa gwarantuje między innymi szybką procedurę wykupu ziemi pod inwestycje.

Rada Bezpieczeństwa Nardowego dziś na swoim pierwszym posiedzeniu
zajmowała się głównie sprawami związanymi z powodzią. Na następnym spotkaniu, które zaplanowano za tydzień, będą omawiane wnioski płynące z katastrofy pod Smoleńskiem.

Czytaj w Money.pl
*Wiele inwestycji przeciwpowodziowych tylko na papierze * Powódź tysiąclecia kosztowała nas 14 mld złotych. Na zabezpieczenia wzdłuż Odry powinniśmy wydać co najmniej 9 mld złotych. Jednak do tej pory wykonano inwestycje warte niewiele ponad jedną trzecią tej kwoty. Budowa zabezpieczeń wzdłuż Wisły i na Żuławach wciąż pozostaje tylko na papierze.
*Przez powódź wybory prezydenckie w październiku? * Wybory można przeprowadzić dopiero trzy miesiące po odwołaniu stanu klęski żywiołowej. Czy zostanie on ogłoszony? Na razie premierDonald Tuskwizytuje zalane tereny w Małopolsce i nie zapowiada wprowadzenia stanu wyjątkowego.
*Ile zapłacimy za opóźnienia w inwestycjach po powodzi? * Wieloletnie opóźnienia w budowach oznaczają, że niektóre z nich będą co najmniej trzy razy droższe niż zakładano. Zamiast 876 mln złotych za trzy z przeciwpowodziowych inwestycji na południu Polski zapłacimy ponad 2,37 mld złotych.
*ONZ ostrzega: Powodzie tak samo groźne jak susze * Obecnie na świecie ponad miliard ludzi nie ma dostępu do czystej wody - wynika z raportu Narodów Zjednoczonych. Do 2030 roku prawie połowa ludzkości będzie żyła w regionach z niedoborem wody. Naukowcy przestrzegają jednak, że równie dużym zagrożeniem jak susze staną się powodzie.
Tagi: powódź 2010, powódź, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz