Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ruszy wymiana gospodarcza z Rosją?

0
Podziel się:

Prezydenci Rosji i Polski podpisali kilka umów gospodarczych.

Ruszy wymiana gospodarcza z Rosją?
(PAP/Jacek Turczyk)
bESiKCMR

Przyjazd prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa do Polski zdominowały kwestie historyczne. Może się on jednak okazać bardzo istotny dla gospodarki.

Podczas wizyty Miedwiediewa ministrowie Polski i Rosji podpisali kilka istotnych umów. Dotyczyły przede wszystkim transportu morskiego, wykorzystania częstotliwości radiowych i walki z zanieczyszczeniami na Bałtyku.

Prezydenci dużą część rozmowy w cztery oczy poświęcili też kwestii rozwoju warunków współpracy między małymi i średnimi firmami. Choć, jak mówi Jaromir Sokołowski, minister w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe, _ prezydent nie odpowiada bezpośrednio za prowadzenie polityki gospodarczej kraju _, jednak przedsiębiorcy są zgodni: to pomoże polskim firmom.

bESiKCMT

- _ Stosunki gospodarcze pomiędzy Polską i Rosją wymagają politycznego błogosławieństwa - _mówi IAR szef Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski.

Podobnego zdania jest Marek Goliszewski z Business Centre Club_ : _"wiele firm polskich pracuje w Rosji. Chcą one poprawy dobrych relacji, a do tego w Rosji potrzebny jest impuls polityczny. Wizyta prezydenta Miedwiediewa takim impulsem jest".

Przeciwnego zdania jest szef Klubu Parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak. W rozmowie z Polskim Radiem stwierdził zdecydowanie, że wizyta jest czysto kurtuazyjna.

Tej opinii ostro sprzeciwia się Andrzej Polaczkiewicz z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego._ - Te komentarze, które mówią, że ta wizyta nie ma konkretnego charakteru, że ekonomicznie nic tu nie ugramy - jest to nieprawda. Wizyta ma oczywiście charakter polityczny, ale stworzy atmosferę dla działalności i współpracy gospodarczej. Stosunki polsko-rosyjskie są bardzo mocno obciążone polityką _ - mówi Polaczkiewicz.

bESiKCMZ

Także zdaniem Adama Eberhardta z Ośrodka Studiów Wschodnich przebieg wizyty prezydenta Miedwiediewa w Polsce, liczebność delegacji oraz mnogość podpisanych umów świadczy o poważnym potraktowaniu naszego kraju. Eberhardt uważa, że Rosja zainwestowała w relację z Polską licząc na korzyści płynące z poprawy relacji między naszymi krajami.

Zdaniem zagranicznych komentatorów poprawa na linii Moskwa-Warszawa, a także wola polityczna po obu stronach, by bardziej podkreślać to, co dzieli, niż łączy może pomóc naszemu wschodniemu sąsiadowi na rozpoczynającym się dziś szczycie UE-Rosja.

_ Zarówno USA jak i Polska zresetowały swe relacje z Rosją. Rosja odwzajemniła się i jest uczciwsza, jeżeli chodzi o historię (zwłaszcza masakrę w Katyniu) _ - zauważył komentator tygodnika European Voice.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t94109.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ue;wspiera;akces;rosji;do;wto,181,0,729781.html) UE wspiera akces Rosji do WTO Na szczycie UE-Rosja podpisany będzie protokół w sprawie zniesienia ceł na surowce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t124389.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zaczynamy;nowy;dobry;rozdzial,89,0,729689.html) "Zaczynamy nowy, dobry rozdział" Posucha w relacjach polsko - rosyjskich dobiegła końca - oświadczył Komorowski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t97949.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bedzie;wspolpraca;prokuratur,150,0,729750.html) Będzie współpraca prokuratur Polska i Rosja podpisały memorandum o wspólnym działaniu.
bESiKCNu
wiadomości
kraj
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)