Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ryszard Kapuściński nie żyje

0
Podziel się:

W wieku 74 lat zmarł najwybitniejszy polski dziennikarz i reportażysta. Autor "Cesarza", Hebanu", "Imperium" i "Wojny Futbolowej".

Ryszard Kapuściński nie żyje
(PAP/ EPA)
bEStjUMl

W wieku 74 lat zmarł najwybitniejszy polski dziennikarz i reportażysta Ryszard Kapusćiński. Autor "Cesarza", Hebanu", "Imperium" i "Wojny Futbolowej".

Ryszard Kapuściński urodził się 4 marca 1932 r. w Pińsku na Polesiu. Reportażysta, dziennikarz i publicysta. Najczęściej – poza Lemem – tłumaczony za granicą polski autor.

Debiutował poetycko w wieku 17 lat w tygodniku Dziś i Jutro. W 1950rozpoczął pracę w redakcji Sztandaru Młodych. W 1956 ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1956 otrzymał pierwszą nagrodę - Złoty Krzyż Zasługi - za reportaż To też jest prawda o Nowej Hucie, opisujący trudne warunki życia robotników na budowie kombinatu. Odszedł z gazety w 1958 po odwołaniu jej redakcji za poparcie dla krytycznego wobec władzy tygodnika Po prostu.

bEStjUMn

Przeniósł się do Polityki. Od 1962 pracował dla PAP jako stały korespondent zagraniczny w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji. Dokumentował upadek cesarstwa w Etiopii i Iranie. Od 1974 w tygodniku Kultura.

W 1987 Royal Court Theatre w Londynie wystawił sceniczną adaptację jego książki Cesarz, opisującej upadek reżimu Hajle Syllasje w Etiopii (wystawiany potem także w kraju). W 1996 wyróżniony nagrodą imienia Jana Parandowskiego, w 1999 otrzymał "Ikara".

Wybrany Dziennikarzem wieku przez swych kolegów w plebiscycie miesięcznika Press. Laureat nagrody im. Dariusza Fikusa za rok 2004. Doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego (2004) i Gdańskiego (29 stycznia 2004). Łącznie otrzymał ponad 40 nagród i wyróżnień.

bEStjUMO
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)