Notowania

Przejdź na
zamieszki w egipcie
06.02.2011 08:20

Rząd Egiptu negocjuje z islamistami. Przełom?

Bractwo Muzułmańskie przyjęło zaproszenie do rozmów. Czy Egiptowi grozi scenariusz irański?

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Bractwo Muzułmańskie, jedno z czołowych ugrupowań opozycji egipskiej _ rozpoczęło dialog z władzami aby przekonać się do jakiego stopnia są one gotowe zgodzić się na żądania narodu _. Wczoraj do dymisji podały się władze rządzącej Egiptem partii NPD. Ale prezydent Hosni Mubarak pozostał na jej czele.

Anonimowy członek Bractwa Muzułmańskiego powiedział agencji AFP, że dojdzie do spotkania przedstawicieli Bractwa z wiceprezydentem Omarem Sulejmanem. Podkreślił on, że celem jego ugrupowania jest _ ochrona interesów narodu, zachowanie niepodległości kraju oraz zapobieżenie wszelkiej ingerencji, międzynarodowej lub regionalnej, w nasze sprawy wewnętrzne _.

Jak informuje AFP, Bractwo Muzułmańskie chce w szczególności zdystansować się wobec Iranu, który zaapelował o powołanie rządów islamskich w Egipcie.

Kim są członkowie Bractwa Muzułmańskiego i jakie wartości reprezentują? (France24English, ang.):

Wcześniej egipski minister spraw zagranicznych Ahmed Abul Gheit powiedział, że Iran powinien _ pilnować własnych spraw _. Dodał, że władze Iranu wydają się nie pamiętać o stłumieniu masowych demonstracji protestacyjnych w ich kraju 2 lata temu.

Sulejman wcześniej zaprosił przedstawicieli Bractwa Muzułmańskiego, razem z przedstawicielami innych ugrupowań, do dialogu na temat reform demokratycznych. Dodał, że jest to _ cenna okazja _ dla tego Bractwa.

*Bractwo Muzułmańskie *wielokrotnie oświadczało, że nie wystawi swojego kandydata we wrześniowych wyborach prezydenckich.

Analitycy podkreślają, że władze egipskie po raz pierwszy zwróciły się z propozycją rozmów do Bractwa Muzułmańskiego, dotychczas uważanego za organizację skrajnie fundamentalistyczną i stawianą poza nawiasem oficjalnej sceny politycznej.

Jak dotychczas, władze nie zaprosiły jednak do rozmów głównej postaci opozycji egipskiej Mohameda ElBaradei, byłego dyrektora Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i laureata pokojowej Nagrody Nobla w 2005 r.

W Kairze, Aleksandrii i innych miastach Egiptu od 12 dni trwają masowe demonstracje, których uczestnicy domagają sie natychmiastowego ustąpienia prezydenta Mubaraka.

Czołowy egipski opozycjonista Mohemed ElBaradei skrytykował tymczasem stanowisko rządu USA wobec wydarzeń w Egipcie oświadczając, że ewentualne poparcie Waszyngtonu dla rozwiązania przewidującego aby prezydent Hosni Mubarak lub wiceprezydent Omar Sulejman stanęli na czele rządu przejściowego byłoby _ wielka porażką _.

W wywiadzie dla agencji Reuters, ElBaradei wyraził przekonanie, że _ byłby to prawdziwy cios dla ludzi, którzy demonstrują _: _ - Pogłoski, iż Mubarak powinien pozostać i przewodzić procesowi zmian oraz, że proces ten powinien być w istocie kierowany przez jego najbliższego doradcę, który nie jest najpopularniejszą osobą w Egipcie, bez dopuszczenia do władzy osób cywilnych, są bardzo, bardzo rozczarowujące _ - powiedział ElBaradei, były szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i laureat pokojowej Nagrody Nobla w 2005 r.

**Amerykanie popierają zmiany w Egipcie. Zobacz reportaż AP (ang.):

**

Rząd USA ponownie podkreślił że opowiada się za pokojowym i uporządkowanym przekazaniem władzy w Egipcie dając równocześnie do zrozumienia, że Mubarak mógłby pozostać do władzy do wrześniowych wyborów aby zapewnić taki właśnie scenariusz.

Byłaby to - jak podkreśla Reuters - zmiana dotychczasowego stanowiska, która mogłaby wywołać niezadowolenie demonstrantów domagających się natychmiastowego ustąpienia Mubaraka.

ElBaradei wyraził też obawę, że może dojść do jeszcze gwałtowniejszych aktów przemocy, mimo, że _ odczuwa się już pewne zmęczenie _. Właśnie dlatego, jego zdaniem, demonstrujący mogą uciekać się do coraz bardziej drastycznych form protestu. _ Nie chciałbym być świadkiem przekształcenia się pokojowej rewolucji w krwawą rewolucję _ - dodał.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t130614.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/elbaradei;chce;rozmow;z;armia,99,0,766563.html) ElBaradei chce rozmów z armią Czoołowy egipski opozycjonista, chce rozmawiać o _ zmianach politycznych bez przelewu krwi _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t130718.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;egipcie;zmarl;ranny;fotoreporter;minister;przeprasza;media,226,0,766434.html) W Egipcie zmarł ranny fotoreporter. Minister przeprasza media Co najmniej 60 dziennikarzy zostało zaatakowanych w czasie zamieszek w Kairze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t130825.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/starcia;w;kairze;mubarak;nie;przekaze;wladzy,142,0,766350.html) Starcia w Kairze. Mubarak nie przekaże władzy? Sporadycznie ścierają się prorządowi i antyrządowi demonstranci uzbrojeni w kije i kamienie.
Tagi: zamieszki w egipcie, egipt, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz