Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
czarnobyl
26.04.2011 09:38

Rząd Japonii: Fukushima to nie Czarnobyl

Wypadki nuklearne w Czarnobylu i Fukushimie mają "odmienną naturę" - ocenił we wtorek, w związku z 25. rocznicą katastrofy na Ukrainie, rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano, podkreślając, że w Fukushimie uwolniło się 10 razy mniej substancji radioaktywnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Wypadki nuklearne w Czarnobylu i Fukushimie mają _ odmienną naturę _ - ocenił w związku z 25. rocznicą katastrofy na Ukrainie, rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano, podkreślając, że w Fukushimie uwolniło się 10 razy mniej substancji radioaktywnych.

_ - Jest jasne, że te dwa wypadki mają odmienną naturę - przekonywał Edano. - Ilość substancji radioaktywnych uwolnionych w Fukushimie stanowi w przybliżeniu jedną dziesiątą _ tego, co w Czarnobylu.

Również Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej przy różnych okazjach podkreślała, że wypadek w Fukushimie _ bardzo różni się _ od katastrofy w Czarnobylu, zwłaszcza pod względem poziomu emisji substancji radioaktywnych.

Dziś świat wspomina wydarzenia w Czarnobylu, gdzie w 25. rocznicę dramatycznych wydarzeń spotkają się prezydenci Ukrainy Wiktor Janukowycz i Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Antynuklearne protesty w Hongkongu. Zobacz reportaż NDT TV (ang.):

[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t135334.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/fukushima;moze;byc;gorsza;niz;czarnobyl,59,0,794939.html) Fukushima może być gorsza niż Czarnobyl

Bilans wydarzeń w Czarnobylu do dziś budzi kontrowersje - przypomina agencja AFP. Komitet Naukowy ONZ ds. Skutków Promieniowania Atomowego (UNSCEAR) uznaje, że w jego rezultacie zginęło 31 pracowników elektrowni i strażaków bezpośrednio narażonych na działanie promieniowania, podczas gdy np. Greenpeace mówi o co najmniej 100 tys. zgonów z powodu skażenia radioaktywnego.

Na razie w Japonii nie stwierdzono żadnego przypadku śmiertelnego związanego z awarią elektrowni Fukushima I. Elektrownia, położona około 250 km na północny wschód od Tokio, została uszkodzona przez trzęsienie ziemi i towarzyszącą mu gigantyczną falę tsunami z 11 marca, w których następstwie za zabitych lub zaginionych uznaje się w Japonii 26 tys. ludzi.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t138127.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/trzeba;rewolucji;bezpieczenstwa;jadrowego,140,0,815756.html) Trzeba rewolucji bezpieczeństwa jądrowego Apeluje o to sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki Mun.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t137829.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ludzie;wracaja;w;strefe;skazenia,238,0,816110.html) Ludzie wracają w strefę skażenia Premier Naoto Kan ogłasza obszar wokół Fukushimy strefą zamkniętą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t95527.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zrzutka;na;czarnobyl;znajda;600;mln;euro,217,0,814809.html) Zrzutka na Czarnobyl. Znajdą 600 mln euro? Darczyńcy ogłoszą dziś, iż zgromadzili już większą część brakujących pieniędzy.
Tagi: czarnobyl, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz