Notowania

assange
16.12.2010 14:34

Sąd zdecydował, twórca Wikileaks wolny

Zwolennicy Assanga zebrali 200 tys. funtów kaucji. Szwedzi wciąż chcą jego wydania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Aktualizacja: 16:10

Wysoki Trybunał w Londynie podtrzymał decyzję sądu niższej instancji, który zgodził się zwolnić z aresztu za kaucją założyciela portalu Wikileaks Juliana Assange'a.

Ekstradycji Assange'a domaga się Szwecja, która zarzuca mu przestępstwa seksualne.39-letni Australijczyk jeszcze w czwartek może wyjść na wolność. _ Sprawa (odwoławcza) była zupełnie niepotrzebna i nie ma dla niej żadnego uzasadnienia. Jest elementem wendetty przeciwko Julianowi _ - powiedział reporterom jego obrońca Mark Stephens.

Adwokat poinformował też, że koszty postępowania sądowego poniesie brytyjska prokuratura reprezentująca Szwedów w postępowaniu przed sądami w Anglii. Dodał, że osobiście sądzi, iż powinny one obciążyć prokuraturę szwedzką.

**Assange został aresztowany 7 grudnia w związku ze szwedzkim wnioskiem o ekstradycję. Początek postępowania ekstradycyjnego spodziewany jest w styczniu, lub lutym. Będzie mógł przygotować swą obronę w procesie o ekstradycję, będzie miał dostęp do internetu i możliwość kontaktów z ludźmi.
Stephens liczy na to, że w ciągu kilku dni wyjaśni się, z czyjego polecenia zablokowano orzeczenie sądu okręgowego z wtorku, na mocy którego Assange miał zostać zwolniony z aresztu.

Zwrócił uwagę, że szwedzka prokuratura zaprzeczyła, jakoby złożyła odwołanie od tej decyzji sądu, a dyrektor generalny w brytyjskiej prokuraturze Keir Starmer oświadczył, iż wykonuje tylko instrukcje Szwedów.

Sąd nie zmienił warunków, na mocy, których Assange będzie mógł wyjść z aresztu. Jego sympatycy muszą złożyć poręczenie w wysokości 240 tys. funtów szterlingów, z czego 200 tys. w gotówce, a resztę w formie pisemnego zobowiązania.

Australijczyk będzie przebywał w domu Vaughama Smitha, byłego kapitana armii brytyjskiej i dziennikarza w Suffolk. Będzie musiał meldować się na policji, nosić bransoletkę monitorującą jego ruchy i zdeponować paszport.

Sąd przyjął argumenty jednego z obrońców Assange'a, Geoffreya Robinsona, który zapewnił, że Australijczyk jest człowiekiem prawdomównym, nie będzie się ukrywał przed wymiarem sprawiedliwości i ma zapewniony dach nad głową.

_ - Assange nie powinien w ogóle trafić do aresztu, a jego dalsze zatrzymanie musiałoby zostać odczytane jako przejaw mściwości _ - powiedział publicysta Tariq Ali, zaangażowany w jego uwolnienie.

Szwecja złożyła wniosek o ekstradycję założyciela Wikileaks. Formalnie nie jest on oskarżony, lecz ciążą na nim zarzuty gwałtu na dwóch kobietach. Oznacza to, że obrońcom Assange'a będzie trudno utrącić wniosek o ekstradycję, chyba że udowodnią, iż ściganie ma polityczny motyw, co będzie bardzo trudne - tłumaczy ekspert prawny BBC Clive Coleman.

Zwolennicy Assange'a twierdzą, że w jego sprawie chodzi o kluczowe kwestie wolności prasy, internetu i swobodny obieg informacji. Wikileaks ujawnił tajne informacje o wojnie w Afganistanie i Iraku, a obecnie publikuje tajne depesze dyplomacji USA.

ZOBACZ RELACJĘ Z PRZED LONDYŃSKIEGO SĄDU: (BBC, ang):

Publicysta John Pilger, który zadeklarował 20 tysięcy funtów na kaucję Assange'a powiedział reporterom - _ Byłoby ogromną niesprawiedliwością, gdyby Julian Assange nie wyszedł za kaucją. Nawet ludzie podejrzani o morderstwa wychodzą za kaucją, a ten człowiek, któremu nie przedstawiono żadnego aktu oskarżenia, przeciw któremu nie wszczęto żadnej rozprawy, jest w karcerze, gdzie nie powinien przebywać. _

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t125420.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/assange;bedzie;musial;jeszcze;posiedziec,84,0,736596.html) Assange będzie musiał jeszcze posiedzieć Zwolennicy założyciela Wikileaks zbierają pieniądze na jego uwolnienie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t123303.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/australia;bierze;w;obrone;tworce;wikileaks,18,0,730898.html) Australia bierze w obronę twórcę Wikileaks Julian Assange został wczoraj aresztowany w Londynie. Sam zgłosił się na policję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t123761.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tworca;wikileaks;oskarzony;o;gwalt;z;przyczyn;polittycznych,248,0,729080.html) Twórca Wikileaks oskarżony o gwałt. Z przyczyn polittycznych? Tak twierdzi adwokat Juliana Assange'a.

_ _

Tagi: assange, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz