Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Saddam jednak zawiśnie

0
Podziel się:

Iracki sąd apelacyjny zatwierdził karę śmierci dla Saddama Husajna.

Saddam jednak zawiśnie
(PAP /EPA /STR)

Iracki sąd apelacyjny zatwierdził karę śmierci dla Saddama Husajna – powiedział doradca rządu irackiego ds. bezpieczeństwa narodowego Muwafak ar-Rubaji.

Według stanowiska sądu wyrok śmierci na Saddamie Husajnie powinien zostać wykonany w ciągu 30 dni.

Husajn został skazany na karę śmierci w listopadzie tego roku za zbrodnie przeciw ludzkości, w tym za zabicie 148 Szyitów z miasta Dudżail, po tym jak w 1982 r. udało mu się tam uniknąć zamachu.

Również przyrodni brat Saddama - Barzan al-Tikriti – oraz były sędzia - Awad al-Bander – również otrzymali kary śmierci za zabicie, torturowanie i deportowanie setek mieszkańców miasta Dudżail.

Arabista z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Andrzej Kapiszewski podkreślił w rozmowie z IAR, że większość Irakijczyków, głównie szyici, opowiada się za karą śmierci dla Husajna.

"W opublikowanym przedwczoraj w Iraku badaniu opinii publicznej ponad 57 procent Irakijczyków było zadowolonych ze skazania Saddama Husajna na śmierć" - wyjaśnił arabista.

Wiele wskazuje na to, że egzekucja Husajna będzie tajna, bez podania miejsca ani czasu. Chodzi o to, aby publicznym straceniem dyktatora nie sprowokować wybuchu zamieszek wśród zwolenników dyktatora.

Według prof. Kapiszewskiego, ataków terrorystycznych nie da się uniknąć, choć ich skala nie będzie większa niż do tej pory.

"Ta partyzantka, niezależnie od tego, że codziennie jest w stanie spowodować śmierć kilkudziesięciu osób, nie jest na tyle zorganizowana, by mogła dokonać czegoś absolutnie spektakularnego" - twierdzi Kapiszewski.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)