Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamachy w iraku
09.06.2013 12:06

Samobójczy zamach w Iraku. Nie żyje siedem osób

Ofiary śmiertelne to pięciu żołnierzy i dwóch cywilów. Rannych jest 12 żołnierzy i sześciu cywilów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Do ataku doszło w *zamieszkanej głównie przez szyitów dzielnicy Kazimija. * *Zamachowiec samobójca wysadził samochód * *wypełniony materiałami wybuchowymi * *obok posterunku wojskowego. Zginęło co najmniej siedem osób, a 18 zostało rannych. *

Ofiary śmiertelne to pięciu żołnierzy i dwóch cywilów. Rannych jest 12 żołnierzy i sześciu cywilów.

Nikt nie przyznał się do zamachu, ale od początku roku w Iraku wzrosła liczba ataków przeprowadzanych przez sunnickich bojowników oraz iracki odłam Al-Kaidy. Zazwyczaj atakowane są dzielnice zamieszkane przez szyitów, którzy stanowią większość ludności kraju. Wśród sunnickiej mniejszości rozpowszechnione jest przekonanie, że rząd premiera Nuriego al-Malikiego dąży do jej zmarginalizowania.

Akty przemocy skierowane przeciwko sunnickim i szyickim meczetom, jak też przeciwko siłom bezpieczeństwa i sunnickim przywódcom plemiennym budzą coraz większe obawy o to, że w kraju może rozpętać się konflikt międzywyznaniowy; w wyniku takiego konfliktu w latach 2006-2007 zginęły tysiące ludzi.

W Iraku napięcie między sunnitami a szyitami jest najwyższe od czasu, gdy amerykańskie wojska opuściły ten kraj w grudniu 2011 roku. Napięcia między różnymi wspólnotami etnicznymi i religijnymi wzmaga wojna domowa w sąsiedniej Syrii, gdzie sunniccy rebelianci walczą z reżimem prezydenta Baszara el-Asada wspieranego przez szyicki Iran.

Czytaj więcej w Money.pl
Tysiące zabitych w zamieszkach religijnych Powiązani z Al-Kaidą sunniccy ekstremiści liczą na ponowne rozpętanie międzywyznaniowego konfliktu.
Krwawe ataki na policjantów. Dziesięciu nie żyje Napięcia między różnymi wspólnotami etnicznymi i religijnymi w Iraku wzmaga wojna domowa w sąsiedniej Syrii.
Krwawy zamach samobójczy w Iraku Do zamachu doszło niespełna trzy tygodnie przed wyborami regionalnymi, które odbędą się w 12 z 18 prowincji.
Tagi: zamachy w iraku, irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz