Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Samolot pasażerski rozbił się przy awaryjnym lądowaniu w Rosji

0
Podziel się:

Samolot pasażerski rozbił się przy próbie awaryjnego lądowania w pobliżu lotniska Wnukowo. Na pokładzie było 12 osób.

Samolot pasażerski rozbił się przy awaryjnym lądowaniu w Rosji
(EPA/YURI KOCHETKOV)
bEUMjYad

Cztery osoby zginęły i cztery zostały ranne w sobotę w katastrofie rosyjskiego samolotu pasażerskiego Tu-204 na lotnisku Wnukowo w Moskwie. Należąca do linii lotniczych Red Wings maszyna rozbiła się podczas lądowania.

aktualizacja 17.48

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych długo nie mogły ustalić, ile osób znajdowało się na pokładzie. Wiadomo było jedynie, że samolot leciał bez pasażerów. Liczbę członków załogi jedne źródła określały na osiem, a inne - na 12. Ostatecznie okazało się, że załoga liczyła osiem osób.

bEUMjYaf

Trzy osoby zginęły na miejscu, a czwarta zmarła w drodze do szpitala. Pozostałe doznały obrażeń. Stan dwojga rannych określany jest jako krytyczny. Ofiary śmiertelne to kapitan, II pilot, inżynier pokładowy i jedna ze stewardes.

Rzeczniczka portu lotniczego Wnukowo Jelena Kryłowa poinformowała, że Tu-204 przyleciał z Pardubic w Czechach, dokąd wcześniej zawiózł grupę turystów z Rosji. W czasie lądowania samolot wypadł z pasa, staranował ogrodzenie i wbił się w nasyp oddzielający lotnisko od Szosy Kijowskiej, jednej z głównych dróg dojazdowych do Moskwy.

Tu-204 rozpadł się na trzy części. Kabina pilotów została doszczętnie zniszczona. Niektóre źródła utrzymują, że maszyna stanęła w płomieniach. Jednak pożar został szybko ugaszony.

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną katastrofy. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej rozważa trzy wersje: złe warunki pogodowe, błąd pilotów i niesprawność techniczna Tu-204.

bEUMjYal

Służby lotniska w Pardubicach podały, że przed startem samolot był sprawny. Wiadomo też, że Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych ostrzegało w sobotę o złej pogodzie w regionie moskiewskim: silnym wietrze i zamieci śnieżnej.

Do wypadku doszło około 16.35 czasu moskiewskiego (13.35 czasu polskiego). Port lotniczy został zamknięty. Samoloty mające lądować na Wnukowie kierowane są na inne moskiewskie lotniska - Szeremietiewo i Domodiedowo.

Tu-204 to dwusilnikowy, średniodystansowy samolot pasażerski, który zastąpił trzysilnikowy Tu-154. W Rosji uważany jest za odpowiednik Boeinga 757. W zależności od modyfikacji zabiera na pokład od 164 do 210 pasażerów. Jest produkowany od 1995 roku. Dotąd wybudowano 68 takich samolotów.

Dotychczas rozbił się tylko jeden Tu-204 - 22 marca 2010 roku podczas lądowania na Domodiedowie. Tamta maszyna też leciała bez pasażerów. Nikt wtedy nie zginął; rannych zostało 8 osób.

bEUMjYam

Samolot, który rozbił się na Wnukowie, w przeszłości miał już problemy techniczne - 18 czerwca 2009 roku lądował awaryjnie w Krasnodarze na południu Rosji. Przyczyna - awaria silnika.

Linie lotnicze Red Wings obecne są na rynku od 1999 roku. Do niedawna należały do Narodwego Banku Rezerw (NRK), kontrolowanego przez znanego biznesmena Aleksandra Lebiediewa, wydawcę niezależnej "Nowej Gaziety". Bazują na Wnukowie. Dysponują dziewięcioma Tu-204. Specjalizują się w lotach czarterowych do krajów Europy i Azji.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie spryskał kadłuba. Dlatego zginęło 31 osób? 31 osób zginęło, a 12 zostało rannych w dzisiejszej katastrofie samolotu pasażerskiego ATR-72 w pobliżu Tiumenia na Syberii Zachodniej.
Jutro dostaniemy próbki z wraku Tu-154M Aktualnie trwa protokolarne przekazywanie próbek przedstawicielom strony polskiej. Zostaną one przetransportowane do kraju specjalnym samolotem.
Katastrofa sprzed 12 lat. Zaskakujący wyrok Francuski sąd uniewinnił amerykańskie linie lotnicze Continental Airlines od zarzutu spowodowania katastrofy samolotu Concorde pod Paryżem, w której w 2000 roku zginęło 113 osób.
bEUMjYaG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)