Notowania

wizyta obamy w polsce
26.05.2011 17:16

Samoloty USA będą w Polsce. Obama to ogłosi

Nie wiadomo jednak, czy zostanie podpisana stosowna umowa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JoshuaDavisPhotography.CO M<br />CC/Flickr)

*Na dzień przed rozpoczęciem wizyty Baracka Obamy nie wiadomo, czy podpisane zostanie porozumienie z USA ws. stałej obecności sił powietrznych USA w Polsce i rotacyjnej obecności amerykańskich F-16. Porozumienie ma zostać jednak ogłoszone - wynika ze źródeł PAP w rządzie. *

Szef MSZ Radosław Sikorski wczoraj wieczorem mówił o tym, że uzgodnione już zostało memorandum o warunkach stałego stacjonowania pododdziału sił powietrznych USA w Polsce. Z nieoficjalnych informacji wynika, że chodzi o 20 osób wojskowego personelu obsługującego samoloty.

_ - To nie jest tak, że spodziewamy się podarków, to są raczej rzeczy, które ustalamy wspólnie - uzgodniliśmy treść memorandum w sprawie pobytu elementów sił powietrznych Stanów Zjednoczonych, ale spodziewamy się przede wszystkim dobrej, strategicznej rozmowy naszego prezydenta, premiera z Obamą _ - zaznaczył minister.

Dopytywany, czy w trakcie wizyty Obamy zostanie podpisane to memorandum, Sikorski dał do zrozumienia, że nie przywiązywałby wagi do tego, czy już teraz to nastąpi. _ - To, co uzgodniliśmy, będzie, i to jest najważniejsze. To jest wynik olbrzymiej pracy ostatnich lat _ - podkreślił.

W ramach porozumienia pododdział amerykańskich sił powietrznych ma na stałe stacjonować w jednej z polskich baz. Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o 20 osób wojskowego personelu obsługującego samoloty. Amerykańskie myśliwce F-16 oraz samoloty transportowe mają zaś być obecne w Polsce rotacyjnie. Wstępne ustalenia mówią o 5 maszynach raz na kwartał. Zarówno liczba amerykańskich wojskowych, jak i samolotów może z każdym rokiem być zwiększana - podkreślają źródła.

W sprawie polsko-amerykańskiego porozumienia wojskowego do ostatniej chwili trwają rozmowy ośrodków: rządowego i prezydenckiego. Przedstawiciele kierownictwa MSZ w czwartek po południu byli m.in. w Pałacu Prezydenckim, gdzie rozmawiali o jego szczegółach.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t139875.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/podroz;obamy;g8;krolowa;i;warszawa,6,0,834310.html) Podróż Obamy: G8, królowa i Warszawa Prezydent USA przylecial samolotem _ Air Force One _ z Waszyngtonu do Irlandii - podał Biały Dom.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t134888.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;porozmawia;z;obama;o;czym,7,0,830215.html) Prezydent porozmawia z Obamą. O czym? Polsko-amerykańska współpraca gospodarcza w kontekście wydobycia gazu łupkowego, współpraca wojskowa i promocja demokracji - o tym będą rozmawiać w przyszłym tygodniu w Warszawie prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t94237.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wikileaks;i;prawda;o;stosunkach;usa-polska,61,0,812093.html) Wikileaks i prawda o stosunkach USA-Polska Donald Tusk naciskał na spotkanie z Barackiem Obamą. Baliśmy się o losy tarczy antyrakietowej.
Tagi: wizyta obamy w polsce, siły powietrzne, usa, polska, obama, f-16, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz