Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sarkozy: Religia nie może dyktować prawa

0
Podziel się:

Prezydent Francji przestrzegł jednocześnie przed nieufnością wobec islamu.

Sarkozy: Religia nie może dyktować prawa
(PAP/EPA)

To oświadczenie francuski prezydent skierował do wszystkich religii. Jednocześnie przestrzegł przed nieufnością wobec islamu.

Podczas tradycyjnego przyjęcia z okazji Nowego Roku dla przedstawicieli wspólnot religijnych we Francji, w tym także, wyjątkowo w tym roku, wyznawców Kościoła koptyjskiego, szef państwa mówił m.in. o obawach związanych z islamem w Europie. Podkreślił, że niepokoi go fakt, że - jak wynika z niedawnych sondaży - wielu Europejczyków postrzega islam jako _ zagrożenie dla ich tożsamości _.

_ - Islam nie ma oczywiście nic wspólnego z tym okropnym obliczem szaleńców Bożych, którzy zabijają równie często chrześcijan, jak żydów, sunnitów i szyitów. Fundamentalistyczny terroryzm uśmierca także muzułmanów _ - podkreślił Sarkozy, zwracając się do zebranych w Pałacu Elizejskim reprezentantów głównych religii we Francji.

Dodał, że _ wspólnota muzułmańska Francji _ jest _ pierwszą, którą przerażają zbrodnie popełniane w imię islamu _. Nawiązał w ten sposób do tego, że przedstawiciele islamu we Francji, w tym Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego (CFCM), potępili niedawno krwawe zamachy terrorystyczne przeciw chrześcijanom w Iraku i Egipcie.

Jednocześnie Sarkozy podkreślił, że _ Republika nie może akceptować, by jakakolwiek religia zagarniała przestrzeń publiczną bez jej (Republiki) zgody _, dodając jednak, że we Francji każdy musi mieć zapewnioną możliwość _ modlenia się w godziwym miejscu _.

To zdanie można odebrać jako aluzję do niedawnych francuskich sporów o noszenie kobiecych zasłon muzułmańskich (burek i nikabów) oraz o modlenie się przez wyznawców islamu na ulicach miast, m.in. w Paryżu i Marsylii. Francuski parlament przyjął jesienią ubiegłego roku ustawę, która zakazuje kobietom we wszystkich miejscach publicznych zasłaniania twarzy burkami czy nikabami. Nowe prawo wejdzie w życie na wiosnę tego roku.

W grudniu ubiegłego roku gwałtowną polemikę wywołała we Francji wypowiedź liderki nacjonalistycznego Frontu Narodowego (FN) Marine Le Pen, która określiła modlitwy muzułmanów na ulicach francuskich miast jako okupację. Większość polityków, zarówno z prawicy, jak i lewicy, wyraziło oburzenie tą wypowiedzią. Jednocześnie przedstawiciele instytucji islamskiej tłumaczyli, że modlitwy muzułmanów na ulicach wynikają z niedostatecznej liczby meczetów i sal modlitw we Francji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t128415.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sarkozy;nie;pozwoli;na;czystki;religijne,46,0,749614.html) Sarkozy nie pozwoli na czystki religijne Prezydent Francji potępił ostatnie zamachy na chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t46503.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zwiazkowcy;nie;chca;zyczen;sarkozyego,22,0,749078.html) Związkowcy nie chcą życzeń Sarkozy'ego Związkowcy największego syndykatu nie pojawią się na przyjęciu z okazji Nowego Roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t85045.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sarkozy;koniec;euro;bylby;koncem;europy,75,0,746315.html) Sarkozy: koniec euro byłby końcem Europy Prezydent Francji obiecuje walkę o poprawę stanu finansów publicznych państwa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)