Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
egipt
19.08.2013 23:20

Saudowie pomogą Egiptowi w razie sankcji z Zachodu

Arabia Saudyjska - największy eksporter ropy naftowej - udzieliła pełnego poparcia wojskowym władzom Egiptu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Saudyjski minister spraw zagranicznych książę Saud ibn Fajsal ibn Abd al-Aziz zapowiedział, że Rijad pokryje wszelkie braki finansowe, jakie mogą powstać w przypadku wycofania się Zachodu z pomocy dla Egiptu z powodu tłumienia protestów.

Udzielając wypowiedzi państwowej saudyjskiej agencji prasowej SPA po niedzielnej wizycie we Francji, szef dyplomacji Arabii Saudyjskiej zarzucił państwom zachodnim, że poprzez krytykę egipskiej armii pośrednio zachęcają Bractwo Muzułmańskie do aktów przemocy.

Zwracając się do tych, którzy, jak powiedział, _ już zadeklarowali wstrzymanie pomocy dla Egiptu lub grożą, że to uczynią _, książę Saud ibn Fajsal zapewnił, że _ państwa arabskie i muzułmańskie są zasobne w ludzi i bogactwa i nie będą się wzbraniać przed wyciągnięciem do Egiptu pomocnej dłoni _.

Arabia Saudyjska - największy eksporter ropy naftowej - udzieliła pełnego poparcia wojskowym władzom Egiptu, gdy te odsunęły od władzy pierwszego prezydenta wybranego w wolnych wyborach Mohammeda Mursiego, twierdząc, że masowe protesty w kraju świadczą, że utracił on mandat do rządzenia.

Gdy zachodni sojusznicy Egiptu potępili rozprawienie się egipskiego wojska z islamistycznym Bractwem Muzułmańskim, Rijad zaznaczał, że władze Egiptu próbują uporać się z terroryzmem i działalnością wywrotową.

Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kuwejt obiecały Egiptowi pomoc w wysokości 12 mld dolarów. Było to w lipcu po odsunięciu od władzy Mursiego.

W ubiegłym tygodniu prezydent USA Barack Obama odwołał doroczne wspólne ćwiczenia wojskowe z Egiptem. Waszyngton nie nazwał jednak zamachem stanu odsunięcia od władzy islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego, gdyż oznaczałoby to konieczność zawieszenia pomocy finansowej dla Egiptu. Pomoc finansowa USA dla egipskiej armii wynosi rocznie 1,3 mld dol. Ponadto Kair otrzymuje od Waszyngtonu 250 mln dol. tytułem pomocy gospodarczej.

W poniedziałek Departament Stanu USA oświadczył, że wciąż nie podjęto decyzji w sprawie ewentualnego zamrożenia tej pomocy.

Rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki powiedziała na briefingu, że sprawa jest wciąż omawiana i że chodzi o różne rodzaje amerykańskiej pomocy dla Kairu.

Pytany w poniedziałek, czy Unia Europejska może wstrzymać pomoc finansową dla Egiptu, specjalny przedstawiciel UE ds. południowego regionu Morza Śródziemnego Bernardino Leon oznajmił, że _ żadna opcja nie jest wykluczona _. W miniony weekend UE zapowiedziała, że zrewiduje w najbliższym czasie swoje relacje z Egiptem, jeśli przemoc nie ustanie. Unia i powiązane z nią instytucje finansowe zaoferowały Egiptowi ponad 5 mld euro w formie grantów, preferencyjnych kredytów oraz pożyczek na lata 2012-2013 na rzecz wsparcia procesu demokratyzacji.

Czytaj więcej w Money.pl
USA ograniczą pomoc dla Egiptu? _ New York Times _ pisze, że Departament Stanu już podjął wstępne kroki w celu zawieszenia finansowania programów, z którymi jest bezpośrednio związany rząd egipski.
Maleje zainteresowanie turystów Egiptem Spotkanie przedstawicieli biur podróży oferujących wyjazdy do Egiptu odbyło się w poniedziałek.
Spotkanie szefów dyplomacji w sprawie Egiptu W trakcie zamieszek między policją a zwolennikami obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego zginęło już ponad 800 osób.
Tagi: egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz