Notowania

bahrajn
28.06.2011 18:08

Saudyjska armia zniknie z ulic Bahrajnu

Żołnierze pomagali w tłumieniu zamieszek. Teraz sytuacja w kraju uspokoiła się.

Podziel się
Dodaj komentarz
(James Buck/CC/Flickr)

*Arabia Saudyjska w przyszłym tygodniu zacznie stopniowe wycofywanie swoich wojsk z Bahrajnu w związku ze stabilizacją sytuacji w tym kraju - poinformowały źródła rządowe. Saudyjscy żołnierze pomogli w tłumieniu antyrządowych zamieszek. *

W połowie marca władze Bahrajnu stłumiły głównie szyickie protesty w królestwie, wzywając na pomoc wojsko i policję sunnickich krajów Zatoki Perskiej: Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Bahrajn jest rządzony przez sunnicką mniejszość. Obecnie w kraju przebywa jeszcze około tysiąca saudyjskich żołnierzy.

_ - Saudyjskie wojsko będzie wycofywane począwszy od poniedziałku, ponieważ sytuacja jest coraz spokojniejsza _ - powiedziało anonimowe źródło w rządzie Bahrajnu. 1 czerwca zniesiono godzinę policyjną, która została wprowadzona z powodu demonstracji. Według innego przedstawiciela władz, wycofywanie sił nastąpi stopniowo.

Antyrządowe protesty w Bahrajnie rozpoczęły się 14 lutego. Opozycja domagała się przekształcenia kraju w rzeczywistą monarchię konstytucyjną, zapewniającą obywatelom większy wpływ na rządzenie. Chciała też, by rodzina królewska zrezygnowała z uprawnień do stanowienia prawa i obsadzania wszelkich stanowisk politycznych, a także zajęła się kwestią dyskryminacji szyitów, stanowiących około 70 procent ludności.

Władze Bahrajnu oskarżają o zorganizowanie protestów szyicki Iran oraz libańskie ugrupowanie Hezbollah.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/t135233.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/iran;przeciwko;interwencji;w;bahrajnie,65,0,793921.html) Iran przeciwko interwencji w Bahrajnie Państwo, które tłumi protesty opozycji w zalążku, domaga się łagodnego podejścia do protestujących w Bahrajnie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t135141.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ponad;tysiac;zolnierzy;wkroczylo;do;bahrajnu,128,0,793472.html) Ponad tysiąc żołnierzy wkroczyło do Bahrajnu Wysłała ich Arabia Saudyjska, żeby pomóc miejscowej policji, która nie radzi sobie z zamieszkami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t132057.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/armia;zrobi;wszystko;by;zapewnic;spokoj,163,0,773539.html) Armia zrobi wszystko by zapewnić spokój Szefowie dyplomacji państw Zatoki Perskiej spotkają się w związku z sytuacją w Bahrajnie.
Tagi: bahrajn, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz