Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejm obciął subwencje dla partii o połowę

0
Podziel się:

Przykręcenie kurka z gotówką przyniesie ponad 55 mln złotych oszczędności rocznie.

Sejm obciął subwencje dla partii o połowę
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bFeLAnIR

Partie od przyszłego roku będą mniej dostawać z budżetu pań stwa. Sejm przyjął senacką poprawkę zakładającą obniżenie o połowę budżetowych subwencji dla partii politycznych od 1 stycznia 2011 roku.

Za poprawką zmniejszającą subwencje o 50 proc. głosowało 226 posłów; przeciwnych było 219 posłów, nikt nie wstrzymał się od głosu. Większość bezwzględna konieczna do odrzucenia poprawki wynosiła 223.

Cięcia będą dotyczyć wszystkich partii mających prawo do korzystania z takich subwencji - także tych, które nie znalazły się w parlamencie, a osiągnęły co najmniej 3 procent poparcia w wyborach.

bFeLAnIT

W tym roku partie otrzymały z budżetu niemal 115 mln złotych, a same subwencje były głównym źródłem ich finansowania. Najwięcej, bo ponad 40 mln złotych otrzymała z tego tytułu Platforma Obywatelska.

Subwencja dla partii za 2010 rok*
Platforma Obywatelska 40,43 mln zł
Prawo i Sprawiedliwość 37,81 mln zł
Polskie Stronnictwo Ludowe 15,12 mln zł
Sojusz Lewicy Demokratycznej 14,39 mln zł
Pozostałe** 6,46 mln zł
  • Szacunki Krajowego Biura Wyborczego, źródło: Państwowa Komisja Wyborcza ** Socjaldemokracja Polska, Partia Demokratyczna - demokraci.pl, Unia Pracy. Te partie weszły do Sejmu w koalicji wyborczej z Sojuszem Lewicy Demokratycznej

Zmiana przepisów oznacza, że w budżecie zostanie ponad 55 mln złotych.

bFeLAnIZ

Po pierwszym przegranym głosowaniu, Platforma dopięła swego

W toku wcześniejszych prac sejmowych PO zgłosiła jeszcze dalej idącą autopoprawkę, która zakładała całkowite zawieszenie finansowania partii z budżetu w tych latach.Jednak dzięki głosom opozycji i PSL w Sejmie nie zgodzono się na propozycje Platformy i ostatecznie nowelizacja ustawy o partiach politycznych uchwalona przez posłów zawierała jedynie zlikwidowanie od 2011 r. waloryzacji subwencji.

Tuż po przegranym przez PO głosowaniu w Sejmie premier Donald Tusk zapowiedział, że w Senacie Platforma będzie chciała przywrócić rozwiązania ustawowe, które radykalnie ograniczą finansowanie partii politycznych.

W środę senatorowie przegłosowali poprawki wprowadzają do nowelizacji ustawy o partiach politycznych ograniczenie subwencji dla partii o połowę.

bFeLAnJa

Czytaj w Money.pl

bFeLAnJu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)